Leasingobiorcy w leasingu operacyjnym, których umowa właśnie dobiega końca, mogą skorzystać z następujących możliwości: wykupić finansowany środek trwały lub zwrócić go firmie leasingowej, a następnie związać się nową umową. Dzisiaj skoncentrujemy się na pierwszym z dostępnych rozwiązań i przedstawimy, jak w praktyce wygląda wykup przedmiotu leasingu. Jeżeli jako korzystający masz w tym zakresie pewne wątpliwości, ten artykułu pomoże Ci je rozwiać!
Przypomnijmy, że dylemat dotyczący wykupu użytkowanego środka trwałego nie dotyczy leasingobiorców, którzy podpisali umowę leasingu finansowego. Wraz z zapłatą ostatniej raty stają się oni automatycznie jego właścicielami. Leasingobiorcy związani umową leasingu operacyjnego mogą natomiast podjąć decyzję o wykupie danego środka do majątku firmowego lub prywatnego bądź zwróceniu go firmie leasingowej. W każdym przypadku szczegółowe informacje dotyczące zakończenia leasingu zawsze zostają uregulowane w umowie leasingu lub w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu. W razie jakichkolwiek wątpliwości radzimy więc, aby w pierwszej kolejności poszukiwać informacji właśnie tam.
Wykup przedmiotu umowy w praktyce
Wykup przedmiotu umowy następuje za ustaloną na samym początku wartość rezydualną. Najczęściej jest to kwota „symboliczna”, tj. dużo niższa niż wartość rynkowa przedmiotu. W wielu firmach wynosi ona zaledwie 1% jego wartości. Nie stanowi to jednak reguły – czasami kwota wykupu osiąga próg nawet kilkudziesięciu procent pierwotnej wartości przedmiotu.
Kiedy w takim razie należy uiścić należną płatność? Leasingodawcy preferują najczęściej, aby korzystający zapłacili kwotę wykupu wraz z zapłatą ostatniej raty leasingowej. Niektórzy zezwalają również na poinformowanie o planowanym wykupie i dokonanie płatności w terminie późniejszym, na przykład 14 dni od dnia zapłaty ostatniej raty. W tym miejscu warto zaznaczyć ponadto, że nieliczne podmioty finansujące mogą wymagać także dodatkowego, pisemnego oświadczenia o chęci skorzystania z prawa wykupu.
Rzetelne i profesjonalne firmy leasingowe zawsze przypominają swoim klientom o możliwości dokonania wykupu i terminie, w jakim powinno to nastąpić. Przeważnie odbywa się to w ostatniej lub jednej z ostatnich faktur. W takiej wiadomości często zawiera się także dokładną instrukcję dotyczącą postępowania oraz ewentualne oświadczenie o chęci wykupu, które korzystający powinien podpisać i odesłać.
Dopiero po uregulowaniu wszystkich rat i zapłacie kwoty wykupy leasingodawca wystawia fakturę sprzedaży. Gdy środkiem trwałym jest samochód, firma leasingowa przekazuje leasingobiorcy również wszystkie związane z tym pojazdem dokumenty.
Wykup środka trwałego jako osobna transakcja
Należy pamiętać, że wykup środka trwałego, mimo że najczęściej następuje wraz z zapłatą ostatniej raty, jest traktowany jako osobna transakcja. Taką transakcję uznaje się już nie za usługę, a dostawę towarów. Z tego względu jest ona obciążona podatkiem VAT w wysokości 23%. Wykupiony środek trwały może następnie zostać wprowadzony do majątku firmowego przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą lub jego majątku prywatnego.
Na przykładzie samochodu osobowego – jeżeli korzystający jest czynnym płatnikiem VAT i zamierza wykorzystywać środek trwały wyłącznie w celach zawodowych, ma także prawo odliczyć 100% naliczonego VAT-u oraz uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu 100% wydatków eksploatacyjnych (m.in. koszty paliwa, serwisu). Gdy natomiast auto będzie wykorzystywane w celach mieszanych, VAT odlicza się w wysokości 50%, a wydatki eksploatacyjne w wysokości 75%.
Pora na nowe auto? Zostaw numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie i pomożemy wybrać najlepszy leasing na samochód!
Wykup środka trwałego przed lub po terminie
Leasingobiorca może wykupić środek trwały przed wygaśnięciem umowy leasingu lub po upływie terminu wskazanego w umowie albo UWOL. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku z reguły będzie on jednak zmuszony do zapłaty opłaty manipulacyjnej.
Przy wykupie środka trwałego przed końcem trwania umowy, opłatę manipulacyjną można następnie uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu po spełnieniu określonych warunków. Decydując się na wcześniejszy wykup, warto pamiętać także, że gdy umowa leasingu zostanie rozwiązana przed okresem, który odpowiada 40% okresu normatywnej amortyzacji, wykup nie będzie możliwy za cenę niższą niż rynkowa.
W sytuacji odwrotnej, czyli przekroczeniu terminu wykupu o kilka dni lub więcej, najczęściej nie przekreśla to szans leasingobiorcy na dalsze nabycie środka trwałego na własność. Niektóre firmy, choć jest to rzadkość, przy braku zapłaty lub złożenia wymaganego oświadczenia mogą jednak zażądać jego zwrotu i rozpocząć postępowanie windykacyjne.