Tematyka leasingu najczęściej poruszana jest w odniesieniu do firm, które z niejednokrotnie przytaczanych już tu powodów regularnie wybierają tę formę finansowania. Brak własnej działalności gospodarczej wcale nie stanowi jednak przeszkody, aby związać się stosowną umową. Jeśli nie jesteś przedsiębiorcą, nadal możesz skorzystać z leasingu! Dla klientów indywidualnych przygotowaliśmy leasing konsumencki.
Mimo że leasing konsumencki jest dostępny w Polsce już od 11 lat, dla wielu osób wciąż pozostaje niespodzianką. Jeśli mielibyśmy porównać leasing konsumencki na samochód w naszym kraju i państwach Europy Zachodniej, to właśnie nasi sąsiedzi zdecydowanie chętniej i częściej czerpią z jego korzyści. Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej mogą korzystać z leasingu konsumenckiego dokładnie od roku 2011, kiedy to zaczęła obowiązywać ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Leasing dla przedsiębiorców funkcjonuje natomiast już od początku XXI wieku – od 2001 roku.
Czym jest leasing konsumencki? Leasing bezpośredni i pośredni
Leasing konsumencki, określany także jako leasing prywatny lub osobisty to leasing dedykowany osobom nieprowadzącym własnej działalności gospodarczej – klientom indywidualnym, prywatnym. Poza różnicą podmiotową leasing konsumencki nie odbiega od leasingu „zwykłego”. Na podstawie zawartej umowy finansujący (leasingodawca, firma leasingowa) przekazuje zatem leasingobiorcy (korzystającemu) określony przedmiot do używania na czas oznaczony. Korzystający zobowiązuje się natomiast do terminowego spłacania rat. Należy przy tym pamiętać, że przez cały okres trwania umowy właścicielem użytkowanego przedmiotu pozostaje nie leasingobiorca, a finansujący.
Klienci indywidualni mogą zdecydować się obecnie na jeden z dwóch rodzajów leasingu konsumenckiego – leasing fabryczny lub leasing oferowany przez banki/firmy leasingowe. Umowa leasingu fabrycznego zawierana jest z podmiotem bezpośrednio powiązanym z dostawcą środka trwałego. Może być nim na przykład sam producent lub dealer samochodowy. Druga ze wskazanych form finansowania, określana również jako leasing pośredni, uwzględnia w transakcji trzecią stronę. Jest nią wyspecjalizowana w usługach leasingowych firma, która nabywa od producenta określony przedmiot, a następnie oddaje go w użytkowanie korzystającemu.
Na jakich warunkach udzielany jest leasing konsumencki?
W ramach leasingu konsumenckiego możesz korzystać zarówno z samochodów nowych, jak i używanych, czyli dokładnie tak samo, jak w przypadku leasingu dla przedsiębiorców. Również i w odniesieniu do klientów indywidualnych, finansujący udzielający leasingu może zdecydować się na zastosowanie jednej z dwóch procedur – uproszczonej lub standardowej. W procedurze uproszczonej do wydania decyzji wystarcza najczęściej sam dowód osobisty. Standardowy wariant poza dokumentem tożsamości wymaga natomiast dodatkowo wypełnionego wniosku o udzielenie leasingu, zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach (nie starsze niż 30 dni) oraz potwierdzenia wpływu wynagrodzenia na konto z ostatnich 3 miesięcy. Wnioskując o leasing konsumencki, należy przygotować się także na to, że firma leasingowa dokona weryfikacji historii kredytowej w BIK. Co jednak istotne, same informacje o zawartej umowie leasingu nie trafiają do tego systemu.
Procedura ubiegania się o leasing, mimo że wymaga dopełnienia określonych formalności, pozostaje nadal o wiele łatwiejsza i mniej rygorystyczna, niż w przypadku wnioskowania o kredyt samochodowy w banku.
Pora na nowe auto? Zostaw numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie i pomożemy wybrać najlepszy leasing na samochód!
Okres finansowania leasingu konsumenckiego wynosi od 24 do 60 miesięcy, przy opłacie wstępnej już od 0%. Oznacza to, że w wielu przypadkach nie będziesz potrzebować dużej kwoty na start. Zwracamy także uwagę na to, że niektóre firmy mogą ustalić na okres trwania umowy określony limit kilometrów, na przykład 200 tys. km dla samochodu osobowego. W umowie nie można zastrzec natomiast tego, że po jej zakończeniu leasingodawca będzie zobowiązany do wykupu użytkowanego auta.
Jakie są zalety leasingu konsumenckiego?
Zastanawiasz się, czy leasing konsumencki jest dla Ciebie? Na korzyść tej formy finansowania przemawiają przede wszystkim uproszczone procedury i ograniczone formalności, o których szerzej napisaliśmy we wcześniejszym akapicie. W tym miejscu warto również dodać, że większość z nich, takich jak kwestie związane z rejestracją samochodu, jego ubezpieczeniem lub serwisem, należą z reguły do firm leasingowych. Korzystający nie musi dlatego zaprzątać sobie nimi głowy.
Z jakich jeszcze względów warto zdecydować się na leasing konsumencki? Klientów zachęca także fakt, że nie wpływa on na zdolność kredytową, a co się z tym wiąże – nie utrudnia ubiegania się o kredyt w przyszłości, ponieważ nie stanowi dla korzystającego dodatkowego obciążenia.
Zaletą leasingu konsumenckiego jest ponadto krótki okres oczekiwania na decyzję oraz niższe niż w przypadku kredytu comiesięczne raty. Niższa wysokość rat leasingowych wynika z faktu, że leasingobiorca nie spłaca w tym przypadku całej wartości samochodu, a jedynie jej określoną część. Co więcej, korzystający w pewnym zakresie ma również wpływ na wysokość spłacanych rat poprzez m.in. określenie ich ilości, wysokość uiszczonej opłaty wstępnej, czy wybór usług dodatkowych. Mówiąc o usługach dodatkowych, mamy na myśli w szczególności wymianę opon, serwis, auto zastępcze w przypadku awarii, mogące mieścić się w umowie leasingu.
Pod koniec trwania umowy leasingobiorca ma także prawo zadecydować, co zrobi następnie z użytkowanym pojazdem. Czy zdecyduje się na jego wykup, czy też zwiąże się nową umową, wybierając kolejny, nowy samochód?
Leasing konsumencki czy kredyt – co wybrać?
Zasadnicze różnice pomiędzy leasingiem konsumenckim a kredytem dotyczą procedur przyznawania tych form finansowania. Droga klientów wybierających leasing jest o wiele prostsza, szybsza i mniej sformalizowana. Atrakcyjność leasingu to również zasługa niższych, comiesięcznych kosztów, braku wpływu na zdolność kredytową oraz krótkiego czasu oczekiwania na decyzję.
Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że w odniesieniu do samochodu, dla wielu osób istotną kwestią pozostaje tytuł własności. Niestety w leasingu jedynym właścicielem auta przez cały okres trwania umowy pozostaje finansujący. Leasingobiorca może stać się nim dopiero po czasie, jeśli zdecyduje się na wykup. To właśnie jeden z tych czynników, przez który klienci prywatni nadal częściej skłaniają się w stronę kredytu. Z tytułem własności wiążą się także inne korzyści w postaci m.in. możliwości swobodnego, nieograniczonego korzystania z pojazdu, dokonywania w nim zmian, ulepszeń. O wyborze kredytu samochodowego często przesądza również fakt, że w przypadku bezszkodowej jazdy kierowca pracuje na własną historię ubezpieczeniową, w tym przyznawane ulgi. W związku z tym, że w leasingu właścicielem pojazdu pozostaje finansujący, leasingobiorca w okresie trwania umowy nie wypracowuje natomiast dodatkowych zniżek na swoje konto.