Leasing to jedna z najpopularniejszych form finansowania samochodów firmowych. Ogromne zainteresowanie leasingiem wynika w głównej mierze z licznych korzyści podatkowych, które od lat kuszą polskich przedsiębiorców. Zastanawiasz się nad wzięciem auta w leasing? Sprawdź zatem, co zyskasz!
Należy pamiętać, że korzyści gwarantowane w ramach umowy leasingu nie są jednakowe dla wszystkich leasingobiorców. Zależą przede wszystkim od tego, na jaki rodzaj leasingu się zdecydujesz – leasing finansowy czy operacyjny oraz jaki przedmiot umowy wybierzesz (samochody to tylko jedne z wielu finansowanych przedmiotów). Nie bez znaczenia dla korzyści podatkowych pozostaje także forma prowadzenia działalności i wynikający z niej sposób rozliczania się z podatku dochodowego (PIT lub CIT), a ponadto zaklasyfikowanie do grupy czynnych płatników VAT. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak leasing wpłynie na podatki konkretnie w Twojej firmie, koniecznie skontaktuj się z firmą leasingową, która na podstawie uzyskanych informacji przygotuje dla Ciebie spersonalizowaną, indywidualną ofertę!
Korzyści podatkowe w leasingu operacyjnym
Leasing operacyjny to najpopularniejszy rodzaj leasingu, który pozwala na łatwe sfinansowanie w szczególności samochodów osobowych i dostawczych. Wybiera go ponad 80% klientów. Przypominając pokrótce wyróżniające go elementy – po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego możesz zdecydować się na wykup przedmiotu za wartość symboliczną, niższą niż rynkowa lub związać się nową umową leasingu.
Jako korzystający z leasingu operacyjnego będziesz optymalizować swoje podatki poprzez uwzględnianie w kosztach uzyskania przychodu:
- jednorazowo całego czynszu inicjalnego (opłaty wstępnej) wymaganej na początku zawarcia umowy,
- pełnej wysokości comiesięcznych rat leasingowych, czyli części kapitałowej i odsetkowej do limitu 150 tys. złotych w przypadku finansowania samochodu,
- wydatków eksploatacyjnych, takich jak koszty paliwa, naprawy, serwisu, wymiany opon.
Leasing operacyjny jest traktowany z punktu prawa podatkowego jako „usługa”, dlatego został objęty stawką VAT w wysokości 23%. Podatek VAT wlicza się do każdej raty leasingowej, jednak leasingobiorca ma prawo dokonać jego odliczenia w całości. Pełne odliczenie VAT-u, gdy przedmiotem umowy pozostaje samochód, jest możliwe, jeśli jako korzystający użytkujesz go wyłącznie w celach zawodowych, czyli związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. W sytuacji, w której auto służy celom mieszanym (prywatno-zawodowym) odliczeniu podlega jedynie 50% kwoty podatku VAT od każdej raty leasingowej oraz 75% wydatków eksploatacyjnych.
Pora na nowe auto? Zostaw numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie i pomożemy wybrać najlepszy leasing na samochód!
W leasingu operacyjnym korzystający nie ma natomiast prawa uwzględniać w kosztach uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych. Przez cały okres trwania umowy właścicielem środka trwałego pozostaje finansujący i to również on dokonuje amortyzacji.
Korzyści podatkowe w leasingu finansowym
Leasing finansowy jest rozwiązaniem cieszącym się zdecydowanie mniejszą popularnością niż leasing operacyjny. W określonych przypadkach to jednak właśnie on będzie korzystniejszą pod względem podatkowym formą finansowania środka trwałego. Grupa zainteresowanych leasingiem finansowym to najczęściej przedsiębiorcy zwolnieni z VAT-u, osoby, które nabyły samochód na podstawie faktury VAT marża lub przedmioty objęte niższymi stawkami VAT, a ponadto przedsiębiorcy chcący uiścić podatek VAT w całości z góry. Warto pamiętać, że w leasingu finansowym VAT nie jest doliczany do każdej z comiesięcznych rat, a płatny na samym początku. Zastanawiasz się, jaką formę leasingu wybrać? Skontaktuj się z naszymi doradcami!
To, co odróżnia leasing finansowy od operacyjnego to przede wszystkim brak możliwości wykupu środka trwałego – po zakończeniu trwania umowy automatycznie przechodzi on na własność korzystającego.
Jeśli zdecydujesz się na leasing finansowy, Twoim kosztem uzyskania przychodu będą:
- odsetkowa część raty – w leasingu finansowym nie odliczasz części kapitałowej,
- odpisy amortyzacyjne do limitu 150 tys. złotych w przypadku leasingowania samochodu – jako leasingobiorca w leasingu finansowym to właśnie Ty, a nie finansujący, dokonujesz odpisów amortyzacyjnych,
- wydatki eksploatacyjne związane z użytkowaniem pojazdu.
Leasing finansowy nie jest „usługą”, a „dostawą towarów”. W praktyce oznacza to, że stawka podatku VAT zostaje uzależniona od rodzaju przedmiotu leasingu. Przykładowo, dla samochodów osobowych wynosi ona 23%, podobnie jak dla maszyn i urządzeń. Sprzęt medyczny jest natomiast opodatkowany stawką VAT w wysokości 8%. Tak jak zaznaczyliśmy powyżej, w leasingu finansowym VAT nalicza się od całej kwoty transakcji i płaci z góry, a nie powiększa o jego wartość wysokość comiesięcznych rat.
Podobnie jak w leasingu operacyjnym, tutaj również możesz odliczyć 100% VAT-u i 100% kosztów związanych z eksploatacją lub 50% VAT-u i 75% kosztów ponoszonych na użytkowanie przedmiotu w zależności od sposobu, w jaki korzystasz z samochodu (cele wyłącznie zawodowe lub mieszane).