Początek nowego roku sprzyja zakładaniu działalności gospodarczej, jak i szukaniu nowych ścieżek rozwoju i inwestycji dla już prowadzonych biznesów. Często pojawia się tu dlatego również temat leasingu. Tego, jak działa leasing i czym tak właściwie jest? Czy warto zainteresować się tą formą finansowania w 2023 r.? Jeśli temat leasingu jeszcze jest Ci obcy, poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie!
Spis treści:
- Jak działa leasing?
1.1 Leasing operacyjny a finansowy - Jak działa leasing dla firm?
2.1 Jak działa leasing samochodu? - Jak działa leasing dla osób prywatnych (leasing bez działalności)?
Prowadzenie i rozwijanie firmy nie jest możliwe bez czynienia odpowiednich inwestycji. Na te jednak z początku nierzadko brakuje najważniejszego – pieniędzy. Jeśli nie dysponujesz na start dużymi sumami lub też chcesz prowadzić mądrą politykę kosztową, warto zainteresować się właśnie leasingiem. Nie bez powodu jest to obecnie najatrakcyjniejsza z dostępnych dla przedsiębiorców zewnętrznych form finansowania.
Jak działa leasing?
Leasing jest jedną z form finansowania inwestycji, która pozwala uzyskać dostęp do określonych dóbr, przedmiotów, bez konieczności ich zakupu i inwestowania całego, własnego kapitału. Umowę leasingu zalicza się do umów nazwanych, ponieważ została uregulowana w Kodeksie cywilnym, który normuje tym samym istotę leasingu, wskazuje na prawa i obowiązki stron, a także zasady odpowiedzialności leasingodawcy i leasingobiorcy.
W rozumieniu kodeksowym przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.
Upraszczając jednak – w leasingu mamy do czynienia przede wszystkim z dwoma podmiotami: finansującym (leasingodawcą) oraz korzystającym (leasingobiorcą). Na mocy zawartej umowy korzystający może użytkować, korzystać z danego środka (przedmiotu leasingu) przez określony czas, w zamian zobowiązując się do regularnego opłacania rat leasingowych na rzecz finansującego.
Leasing operacyjny a finansowy
Umowa leasingu może dotyczyć:
- leasingu operacyjnego
- leasingu finansowego
Zasadnicza różnica, jaka zachodzi pomiędzy nimi, odnosi się do sposobu „traktowania” przedmiotu leasingu. W leasingu operacyjnym pozostaje on własnością leasingodawcy, co oznacza tym samym, że to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Na zakończenie umowy leasingu korzystający ma jednak prawo skorzystać z wykupu, czyli nabyć użytkowany wcześniej przedmiot na własność. Najczęściej wykup znajduje zastosowanie do samochodów osobowych. Jest to, co warto zaznaczyć, prawo leasingobiorcy, a nie jego obowiązek.
W leasingu finansowym przedmiot umowy od samego początku zostaje natomiast zaliczony do majątku korzystającego. To zatem on dokonuje odpisów amortyzacyjnych, które są następnie jego kosztem uzyskania przychodu. Odnośnie do samego wykupu, w leasingu finansowym nie funkcjonuje on w formie znanej z leasingu operacyjnego. W tym przypadku wraz z zapłatą ostatniej raty przedmiot umowy automatycznie staje się własnością leasingobiorcy.
Jak działa leasing dla firm?
Mówiąc o leasingu, najczęściej porusza się jego problematykę w odniesieniu do firm. Wynika to z faktu, że jest to forma finansowania, która oferuje przedsiębiorcom szereg korzyści. Jeśli zastanawiasz się, jak działa leasing dla firm, oto co warto o nim wiedzieć:
- Z leasingu mogą skorzystać nie tylko firmy już działające na rynku od wielu lat, ale i nowe biznesy (leasing na start). W drugim przypadku oferta bywa jednak nieco ograniczona i obwarowana pewnymi wymogami, w zależności od polityki finansującego.
- Leasing może dotyczyć zarówno przedmiotów nowych, jak i używanych: samochodów, ciężarówek, maszyn leśnych i rolniczych, sprzętu IT, medycznego oraz wielu, wielu innych.
- Leasing wymaga wniesienia opłaty wstępnej, której wysokość pozostaje uzależniona od m.in. rodzaju przedmiotu, okresu finansowania, indywidualnej sytuacji firmy. Maksymalna wysokość tej opłaty to w granicach 40-45% wartości przedmiotu.
- Umowę leasingu można zawrzeć z wykorzystaniem procedur uproszczonych (mało formalności, brak potrzeby przekazywania dokumentów finansowych, krótki czas oczekiwania na decyzję). Ilość wymaganych dokumentów w leasingu i zastosowane procedury będą zależeć przede wszystkim od wartości finansowanego środka i historii firmy.
- O leasing w niektórych przypadkach mogą starać się nawet te firmy, którym w przeszłości podwinęła się noga.
- Leasing pozwala na optymalizację podatkową. Przedsiębiorca ma możliwość uwzględnienia w kosztach m.in. rat leasingowych, opłaty wstępnej, wydatków eksploatacyjnych ponoszonych w związku z używaniem przedmiotu.
- Firmy leasingowe w większości przypadków podchodzą do klientów z zachowaniem większej elastyczności niż banki. Masz zatem możliwość wypracowania nieco korzystniejszych warunków umowy.
- Leasing nie wpływa na płynność finansową, ani też zdolność kredytową przedsiębiorcy.
- Preferowany czas trwania leasingu to 2 – 4 lata, chociaż w wybranych firmach możesz ubiegać się nawet o leasing na 7 lub 8 lat. Minimalny czas trwania umowy to z kolei 6 miesięcy.
- Wykup w leasingu operacyjnym następuje najczęściej w bardzo okazyjnej, symbolicznej cenie, niższej niż wartość rynkowa przedmiotu.
Nie masz czasu? Zostaw numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie i pomożemy wybrać najlepszy leasing na samochód!
Jak działa leasing samochodu?
W odniesieniu do leasingu dla firm warto poruszyć także kwestię leasingu samochodu, czyli zdecydowanie najpopularniejszego z finansowanych środków. Analogicznie znajdą tu zastosowanie powyższe, a zatem w leasingu samochodu możesz zdecydować się zarówno na auta nowe, jak i używane. W comiesięcznych kosztach będziesz mógł uwzględniać wysokość raty leasingowej i wydatki związane z użytkowaniem pojazdu, które pozwolą Ci obniżyć wysokość należnego podatku.
Leasingu na samochód osobowy udziela się w zdecydowanej większości przypadków na zasadach uproszczonych, bez potrzeby okazywania dokumentów finansowych, czy wyciągów z banku. Mogą ubiegać się o niego nawet nowi przedsiębiorcy, a czasami i firmy, które obecnie znajdują się w trudniejszej sytuacji.
To, o czym warto jednak pamiętać w tym przypadku, to fakt, że w leasingu operacyjnym nie jesteś właścicielem takiego pojazdu. Nie masz zatem prawa, na co wskazują również zapisy kodeksowe dotyczące umowy leasingu, do tego, aby bez zgody finansującego czynić w rzeczy zmian, chyba że wynikają one z jej przeznaczenia. Nie możesz m.in. modyfikować, przerabiać użytkowanego auta, chyba że w umowie określono inaczej lub chyba że uzyskasz na takie działania zgodę leasingodawcy. Bez zgody finansującego nie możesz ponadto oddać rzeczy do używania osobie trzeciej.
Jako użytkownik jesteś natomiast zobowiązany do tego, aby utrzymywać samochód w należytym stanie, w szczególności dokonywać jego konserwacji i napraw, a także ponosić ciężary związane z własnością lub posiadaniem rzeczy – to również wynika bezpośrednio z Kodeksu cywilnego. Leasingodawca ma przy tym prawo zastrzec w umowie obowiązek dokonywania napraw i serwisu w wyznaczonych przez niego, autoryzowanych firmach. W ClickLease nie przewidujemy jednak takich zapisów. Nie ustanawiamy ponadto żadnego limitu kilometrów w ciągu roku!
Jak działa leasing dla osób prywatnych (leasing bez działalności)?
Mimo że leasing cieszy się największą popularnością wśród firm, warto zdawać sobie sprawę również z tego, że istnieje coś takiego, jak leasing konsumencki. To leasing dla osób fizycznych, nieprowadzących własnej działalności gospodarczej. Zainteresowanie nim jest wyraźnie mniejsze przede wszystkim z tego względu, że osoby fizyczne nie czerpią z niego aż tak szerokich korzyści, jak przedsiębiorcy. W szczególności w postaci możliwości dokonywania optymalizacji podatkowej.
Jak działa ten rodzaj leasingu? Przewagą leasingu konsumenckiego nad m.in. kredytem, tak jak w przypadku leasingu dla firm, jest to, że można uzyskać go w uproszczonej procedurze weryfikacyjnej, niewymagającej przedstawiania obszernej dokumentacji. Klienci indywidualni mają także opcję skorzystania z usług dodatkowych, takich jak ubezpieczenie, wymiana opon, serwis. Najczęściej leasing bez działalności oferowany jest na samochody osobowe. Będzie on dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które nie mają potrzeby posiadania auta na własność i lubią regularnie korzystać z nowych pojazdów.