Rozwój firmy wymaga regularnych inwestycji. A te z kolei wyboru najkorzystniejszej formy finansowania. Pytanie o to, czym się różni leasing od kredytu, pada dlatego regularnie. Są to w końcu dwa podstawowe, główne źródła finansowania biznesu. Zachodzą więc spore szanse, że Ty również, prędzej czy później staniesz przed takim dylematem. A może sytuacja ta ma miejsce właśnie teraz? Poniżej przedstawiamy więc, jaka jest różnica między leasingiem a kredytem.
- Czym różni się leasing od kredytu?
1.1 Tytuł własności pojazdu
1.2 Odpisy amortyzacyjne
1.3 Koszty
1.4 Formalności
1.5 Zdolność do spłaty zobowiązań
1.6 Wpływ na zdolność kredytową
1.7 Czas trwania umowy
1.8 Przedmiot finansowania
1.8.1 Różnica między leasingiem a kredytem – o czym jeszcze warto pamiętać?
1.8.2 Kiedy kredyt, a kiedy leasing?
Czym różni się leasing od kredytu?
Przedstawienie różnic między leasingiem a kredytem wymaga uwzględnienia kilku zasadniczych kwestii, takich jak własność samochodu, odpisy amortyzacyjne, niezbędne formalności, czy koszty. I tak różnica między leasingiem a kredytem z uwzględnieniem najważniejszych czynników prezentuje się następująco:
Tytuł własności pojazdu
W przypadku kredytu bankowego samochód od samego początku jest Twoją własnością, natomiast w leasingu właścicielem przez czas trwania umowy pozostaje finansujący (leasingodawca).
Odpisy amortyzacyjne
Jeżeli związałeś się umową leasingu finansowego, masz prawo dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Takie uprawnienie przysługuje także kredytobiorcy, po uwzględnieniu auta w ewidencji środków trwałych. Nie korzystają z niego natomiast leasingobiorcy, którzy wybrali leasing operacyjny.
Koszty
W leasingu kosztem pozostaje w szczególności płatna w każdym miesiącu rata leasingowa, opłata wstępna i ewentualne opłaty manipulacyjne oraz wydatki eksploatacyjne. Nieco inaczej wygląda to w przypadku umowy kredytu, ponieważ ustawa o podatku dochodowym nie zezwala na uwzględnienie raty kredytu w kosztach uzyskania przychodu (z wyjątkiem kredytu waloryzowanego kursem obcej waluty). Nie dotyczy to natomiast odsetek (tylko zapłaconych), prowizji i opłat bankowych oraz ubezpieczenia kredytu, które mogą być Twoim kosztem.
Formalności
Co do zasady przyjmuje się, że uzyskanie leasingu faktycznie jest łatwiejsze, mniej sformalizowane niż ubieganie się o kredyt. Uproszczone procedury w leasingu (brak dokumentów finansowych) odnoszą się jednak przede wszystkim do najpopularniejszych, standardowych przedmiotów. Do takich należą w szczególności samochody.
Zdolność do spłaty zobowiązań
Jeśli wnioskodawca ubiega się o leasing samochodu, jako jednego z najpopularniejszych środków trwałych, firmy leasingowe w większości przypadków nie badają zdolności do spłaty zobowiązań, oferując procedury uproszczone. Uzyskanie leasingu na auto jest możliwe nawet w przypadku przedsiębiorców nowopowstałych, niemających jeszcze swojej historii. Inaczej niż w przypadku wystąpienia z wnioskiem o kredyt, którego procedura pozostaje znacznie bardziej skomplikowana, w tym podlega weryfikacji w BIK.
Warto jednak zdawać sobie sprawę, że o szczegółową dokumentację finansową może poprosić Cię także sam leasingodawca. Taka sytuacja ma najczęściej miejsce w odniesieniu do środków trwałych o dużej wartości lub ubiegania się o leasing na mniej typowe, popularne przedmioty. Uzyskanie finansowania nie wyklucza wtedy możliwości sprawdzenia wnioskodawcy w bazach dłużników.
Nie wiesz jaką formę finansowania wybrać? Zostaw numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie i pomożemy wybrać najlepszą ofertę!
Wpływ na zdolność kredytową
Mówiąc o wpływie danej formy finansowania na zdolność kredytową, lepiej prezentować będzie się w tym przypadku leasing, który nie obciąża zdolności kredytowej leasingobiorcy.
Czas trwania umowy
Umowę leasingu operacyjnego powinno zawierać się na okres nie krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji danego środka trwałego. W leasingu finansowym nie ma takich ograniczeń, jednakże te mogą wynikać z preferencji i polityki danej firmy leasingowej. Czas trwania umowy kredytu jest z kolei ustalany indywidualnie.
Przedmiot finansowania
Firmy leasingowe najczęściej i najchętniej finansują pojazdy nowe lub maksymalnie kilkuletnie. Nie każdy leasingodawca godzi się na leasing samochodu, którego wiek po zakończeniu okresu finansowania przekroczyłby 8 – 10 lat. Nie oznacza to jednak, że jest to regułą. Jako wyjątek możemy wskazać chociażby naszą firmę ClickLease, która w swojej ofercie posiada również bardziej „wiekowe” auta.
W odniesieniu do kredytu wiek zakupionego za otrzymane środki pojazdu nie ma natomiast praktycznie żadnego znaczenia. Jeśli nieszczególnie interesują Cię więc najnowsze pojazdy, korzystniej w tym aspekcie może wypaść dla Ciebie kredyt. W tym miejscu warto wspomnieć także, że w momencie, w którym związałeś się kredytem samochodowym, będącym kredytem celowym, otrzymane środki należy przeznaczyć wyłącznie na zakup auta. Inaczej niż w przypadku kredytu gotówkowego, który można wykorzystać na dowolny cel.
Różnica między leasingiem a kredytem – o czym jeszcze warto pamiętać?
Odpowiadając na pytanie dotyczącego tego, czym się różni leasing od kredytu, warto zwrócić uwagę również na kilka innych, pobocznych aspektów, które mogą jednak wpłynąć na Twoją decyzję i o które często pytają klienci. Są to kwestie takie jak:
- możliwość używania auta przez osoby trzecie – kredytobiorcy mogą użyczać swój pojazd bez ograniczeń, z kolei w leasingu wymaga to uzyskania zgody leasingodawcy. Wynika to z postanowień kodeksowych i umownych, regulujących prawa i obowiązki leasingodawcy oraz leasingobiorcy. To samo dotyczy wprowadzania w leasingowanym pojeździe zmian – tu również wymagana będzie zgoda leasingodawcy.
- serwis – serwis samochodu w leasingu może zostać ograniczony tylko do autoryzowanych punktów wskazanych przez leasingodawcę, co nie jest zjawiskiem rzadkim. Kredytobiorca ma natomiast w tym zakresie swobodny wybór.
- limit kilometrów – praktyka ustalania limitu kilometrów jest raczej obca umowom leasingu. Takie limity mogą pojawić się ewentualnie w wynajmie długoterminowym. Nie obowiązują oczywiście kredytobiorców.
- opłata wstępna – związanie się umową leasingu wymaga uiszczenia opłaty wstępnej w wysokości wynoszącej z reguły 1 – 45% wartości przedmiotu.
- opóźnienia w płatnościach – banki zdecydowanie rygorystyczniej niż firmy leasingowe traktują opóźnienia w płatnościach. Istnieje także szansa, że informacja ta zostanie umieszczona przez nie w BIK, co nie jest z kolei praktyką leasingodawców.
- wykup – mimo że w leasingu z początku nie jesteś traktowany jak właściciel, pamiętaj, że przysługuje Ci prawo wykupu użytkowanego auta po zakończeniu trwania umowy. Taki samochód możesz nabyć zarówno do majątku prywatnego, jak i osobistego. O obowiązujących aktualnie zasadach dowiesz się z: Leasing samochodu po zmianach w 2022 roku wcale nie taki straszny!
- dodatkowe usługi – decydując się na leasing, masz możliwość uwzględnienia w racie leasingowej usług dodatkowych, takich jak opłaty serwisowe, czy wymiana opon. Firmy leasingowe dysponują ponadto dostępem do atrakcyjnych ofert ubezpieczeniowych, z których warto skorzystać, podpisując umowę.
Kiedy kredyt, a kiedy leasing?
Odpowiedź na to pytanie wymaga przeanalizowania sytuacji, w jakiej znajduje się Twoja firma, a także skoncentrowania się na aktualnych potrzebach.
Nieco uogólniając, można stwierdzić, że kredyt będzie atrakcyjniejszą opcją dla osób, które chcą od samego początku użytkować zakupiony samochód (lub inny przedmiot) bez żadnych ograniczeń i korzystać ze wszystkich przywilejów przysługujących właścicielowi rzeczy. Kredyt będzie także dobrym rozwiązaniem dla klientów, których zdolność finansowa nie budzi żadnych zastrzeżeń, a im samym nie są straszne bardziej złożone formalności.
Leasing jest z kolei polecany przedsiębiorcom, którzy chcą finansować inwestycję bez angażowania środków własnych, a przez to i bez ryzyka utraty płynności finansowej, z jednoczesną możliwością korzystnej optymalizacji podatkowej. Leasing wypada na tym polu zdecydowanie lepiej, szczególnie w odniesieniu do samochodów. Jest również atrakcyjnym wyborem dla osób, którym zależy na nowych, niezawodnych środkach trwałych z możliwością ich stosunkowo częstej wymiany. Gdy mowa stricte o samochodach, warto dodać, że dla nowych na rynku podmiotów to właśnie leasing może okazać się jedynym z dostępnych tak szybko źródeł finansowania.