Czy można zrezygnować z leasingu?

Czy można zrezygnować z leasingu?
Porady
2022-12-21
Mariusz Dobosz Założyciel ClickLease
Autor:Mariusz Dobosz
Mariusz Dobosz Założyciel ClickLease
Autor

Mariusz Dobosz

CEO & Founder Clicklease.pl


Założyciel ClickLease.pl, ekspert leasingu z ponad 12-letnim doświadczeniem, wspierający MŚP w rozwoju poprzez dopasowane rozwiązania finansowe.


Dowiedz się więcej o autorze artykułu

To naturalne, że wiążąc się umową na kilka lat, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co dokładnie przyniesie nam przyszłość. Nie wszystkie zdarzenia da się przewidzieć, nawet dokonując najbardziej szczegółowych prognoz i analiz. Podobnie jest również w przypadku leasingu. Czy można zatem zrezygnować z leasingu? Z jakimi skutkami i konsekwencjami będzie się to wiązać? Jeśli jesteś zmuszony do rozwiązania zawartej umowy przed czasem, oto, czego powinieneś być świadomy.

Spis treści:

  1. Dlaczego firmy mogą rozważać rezygnację z umowy leasingu? 
  2. Umowa leasingu – rozwiązanie, wypowiedzenie, czy odstąpienie?
  3. Rezygnacja z umowy leasingu – czy jest możliwa? 
  4. Rezygnacja z umowy leasingu i jej konsekwencje 
  5. Rezygnacja z leasingu operacyjnego 
  6. Rezygnacja z leasingu finansowego 
  7. Czy rezygnacja z umowy leasingu się opłaca?

Wydarzenia ostatnich lat postawiły przed wieloma firmami w Polsce szereg pytań i wątpliwości dotyczących tego, co dalej z ich biznesem. Pandemia, lockdown, wojna na Ukrainie, wysoka inflacja, rosnące ceny paliw i stóp procentowych… Czynniki te odczuwalnie zachwiały sytuacją niejednego przedsiębiorstwa. Wśród wielu zadawanych do dziś pytań pojawiają się także te, dotyczące leasingu – najpopularniejszej obecnie formy finansowania środków trwałych. Wielu klientów chce wiedzieć m.in., czy z leasingu można zrezygnować?

Dlaczego firmy mogą rozważać rezygnację z umowy leasingu? 

Pytanie o to, czy można zrezygnować z leasingu, pojawia się najczęściej w momencie, w którym firma znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej i utraci swoją płynność. Wdrażane na wypadek takich zdarzeń działania naprawcze mogą zakładać wtedy m.in. redukcję posiadanego sprzętu, zmianę zakresu działania, czy zmianę struktury źródeł finansowania. Przedwczesne zakończenie umowy leasingu może nastąpić także, gdy przedsiębiorstwo rezygnuje z pewnego obszaru dotychczasowej działalności i tym samym nie ma już zapotrzebowania na określone środki trwałe. 

Nie zawsze jednak rezygnacja z leasingu musi wiązać się tylko z negatywnymi zdarzeniami. Czasami klienci chcą rozwiązać przedwcześnie dotychczasową umowę, ponieważ pilnie potrzebują nowych, lepszych maszyn, sprzętów, pojazdów. 

Umowa leasingu – rozwiązanie, wypowiedzenie, czy odstąpienie?

Mówiąc o rezygnacji z leasingu, możemy natknąć się na 3 tryby, prowadzące do takiego skutku: 

  • Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron – rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, jak sama nazwa wskazuje, wymaga konsensusu pomiędzy stronami. Do rozwiązania umowy za porozumieniem może dojść w każdym momencie, w odniesieniu do niemalże każdej umowy. Jeśli strony zawrą porozumienie, powinny wskazać w nim, kiedy umowa ulega rozwiązaniu oraz ewentualnie, jakie niesie to za sobą konsekwencje (m.in. obowiązek rozliczenia się). 
  • Wypowiedzenie umowy – w odróżnieniu od rozwiązania umowy za porozumieniem wypowiedzenie jest czynnością jednostronną, niewymagającą uzyskania zgody drugiej strony. Jego skutki skoncentrowane są na przyszłość. Kodeks cywilny w części poświęconej umowie leasingu przewiduje taką możliwość, jednakże przyznaje to uprawnienie wyłącznie finansującemu. Do wypowiedzenia umowy leasingu przez finansującego może dojść tylko w określonych przypadkach, m.in. gdy korzystający bez jego zgody odda przedmiot leasingu do używania osobie trzeciej (chyba, że umowa stanowi inaczej) lub w sytuacji, w której narusza on swoje ustawowe obowiązki. Wypowiedzenie umowy leasingu następuje ze skutkiem natychmiastowym lub w ustalonym przez strony terminie wypowiedzenia, jeśli strony taki określiły. Możliwość dokonania wypowiedzenia może zostać przewidziana także w postanowieniach umowy wraz z ustaleniem, jakie przepisy znajdą wtedy zastosowanie.
  • Odstąpienie od umowy – odstąpienie od umowy to również jednostronna czynność prawna, jednakże w odróżnieniu od wypowiedzenia, wywołująca skutki „wsteczne”, od momentu zawarcia umowy. Odstąpienie można traktować w taki sposób, jak gdyby umowa nigdy nie została zawarta. Prawo do odstąpienia od umowy zostało przyznane niektórym umowom w Kodeksie cywilnym. W każdym jednak przypadku strony mogą wprowadzić taki zapis do swojego dokumentu, określając w nim, co może być przyczyną takiego odstąpienia, w jakim terminie powinno ono nastąpić oraz której ze stron przysługuje. W odniesieniu do leasingu przepisy przyznają takie uprawnienie finansującemu, który może odstąpić od umowy ze zbywcą z tytułu wad rzeczy.

Rezygnacja z umowy leasingu – czy jest możliwa? 

Umowa leasingu, podobnie jak i każda inna umowa, może zostać rozwiązana. Z reguły jednak zakończenie umowy przed czasem pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji dla strony, która zdecyduje się na taki ruch.  

Korzystający, który chce przedwcześnie zakończyć umowę leasingu, będzie musiał otrzymać zgodę firmy leasingowej. 

Aby uzyskać więcej informacji dotyczących zasad rezygnacji z umowy, w pierwszej kolejności rekomendujemy, aby zapoznać się z treścią swojej umowy i OWU (Ogólnymi Warunkami Umowy), w których powinny znaleźć się wszystkie najważniejsze postanowienia regulujące tę kwestię oraz konsekwencje tej czynności.

Pora na nowy leasing? Zostaw numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie i pomożemy wybrać najlepszy leasing na samochód!

Rezygnacja z umowy leasingu i jej konsekwencje 

Wiedząc już, czy można zrezygnować z leasingu, pojawia się kolejna kwestia w postaci konsekwencji takiego działania. 

Jeśli chcesz rozwiązać umowę zawartą z firmą leasingową przed czasem, będzie wiązać się to z koniecznością zapłaty finansującemu odpowiedniego „odszkodowania”. Należy rozumieć przez to:

  • spłatę wszystkich pozostałych jeszcze do końca trwania umowy rat (pomniejszonych o dyskonto), 
  • zapłatę ewentualnych opłat manipulacyjnych, 
  • uregulowanie ewentualnych zaległości, 
  • *pokrycie wydatków, jakie leasingodawca poniesie w związku z późniejszą sprzedażą oddanego z leasingu samochodu (w przypadku, gdy w leasingu operacyjnym korzystający zrezygnuje z wykupu auta) 

Jeśli rezygnacja z leasingu odnosi się do umowy leasingu operacyjnego, leasingobiorca będzie ponadto zobowiązany do zwrotu leasingowanego przedmiotu wraz z całą dokumentacją i otrzymanymi akcesoriami, pod warunkiem, że nie skorzysta z przysługującego mu prawa wykupu. 

Rezygnacja z leasingu operacyjnego 

Rozwiązanie umowy leasingu operacyjnego jest z reguły nieco bardziej problematyczne niż rezygnacja z leasingu finansowego. Dotyczy to jednak przede wszystkim sytuacji, w której korzystający chce wykupić leasingowany przedmiot. 

Aby skorzystać z preferencyjnych warunków wykupu i symbolicznej opłaty, rozwiązanie umowy powinno nastąpić dopiero po upływie 40% normatywnego okresu amortyzacji. Dla przykładowo samochodów osobowych będą to 2 lata.  Jeśli rozwiązanie umowy nastąpi przed tym terminem, wykup będzie możliwy tylko po cenie rynkowej ustalonej przez rzeczoznawcę. Skorzystanie z wykupu nie zwalnia leasingobiorcy z obowiązku uiszczenia pozostałych jeszcze do spłaty rat, jak również opłat manipulacyjnych, jeśli takie zostaną przewidziane. 

Wykup nie jest oczywiście obowiązkiem korzystającego, a wyłącznie jego uprawnieniem. W każdym przypadku może on dlatego rozwiązać umowę i zwrócić leasingowany pojazd. 

Rezygnacja z leasingu finansowego 

Nieco inaczej wygląda rezygnacja z umowy leasingu finansowego, ponieważ konstrukcja tej formy finansowania przewiduje, że leasingobiorca po zakończeniu umowy staje się automatycznie właścicielem leasingowanego przedmiotu, bez potrzeby jego wykupu. Po wystąpieniu zatem z takim wnioskiem do firmy leasingowej strony ustalają termin rozwiązania umowy oraz jego konsekwencje w postaci obowiązku rozliczenia się. 

Czy rezygnacja z umowy leasingu się opłaca?

Rezygnacja z umowy leasingu nie jest szczególnie opłacalnym dla klientów rozwiązaniem. Konieczność spłaty pozostałych rat, jak również nałożonych opłat manipulacyjnych będą stanowić najczęściej niemały wydatek. 

W wielu sytuacjach korzystniejsze okazują się dlatego rozwiązania zastępcze w postaci cesji umowy leasingu lub dzierżawy. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule: „Czy można wymienić auto w trakcie trwania leasingu”. 

Autor artykułu

Mariusz Dobosz

Jako założyciel ClickLease.pl, specjalizuję się w finansowaniu i leasingu dla przedsiębiorstw MŚP. Z ponad 12-letnim doświadczeniem pomagam firmom w osiąganiu ich celów, dobierając najlepsze rozwiązania finansowe.

Mariusz Dobosz Założyciel ClickLease

Masz więcej pytań? Potrzebujesz pomocy w wyborze finansowania?
Skontaktuj sie z nami już teraz!

Jestem zainteresowany

Nowości na blogu

Chcesz dowiedzieć się więcej o dostępnych formach finansowania, a także ich zaletach i wadach?
Odwiedź nasz blog i poznaj porady ekspertów!

Najlepsze firmy leasingowe na Śląsku – ranking, porównanie i poradnik dla przedsiębiorców
Ciekawostki
2025-04-01

Najlepsze firmy leasingowe na Śląsku – ranking, porównanie i poradnik dla przedsiębiorców

Którą firmę wybrać? Sprawdź nasz szczegółowy ranking 10 najlepszych firm leasingowych działających w województwie śląskim.

Boisz się opóźnień w płatnościach za leasing? Wybierz faktoring!
Leasing
2025-03-29

Boisz się opóźnień w płatnościach za leasing? Wybierz faktoring!

Opóźnienia w płatnościach to problem, który dotyka wielu przedsiębiorców. Jeśli prowadzisz firmę, to z pewnością wiesz, jak frustrujące może być czekanie na zapłatę za wykonaną usługę czy dostarczony towar przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które może pomóc Ci uniknąć problemów z płynnością finansową – faktoring.

Jak samodzielnie obliczyć całkowity koszt leasingu?
Leasing
2025-03-27

Jak samodzielnie obliczyć całkowity koszt leasingu?

Często spotykam się z sytuacją, w której przedsiębiorcy oceniają leasing wyłącznie na podstawie wysokości miesięcznej raty. To błąd, ponieważ sama rata niewiele mówi o opłacalności finansowania. Kluczowe jest zrozumienie całkowitego kosztu leasingu, czyli sumy wszystkich opłat, jakie poniesiesz w trakcie trwania umowy.

Kredyt samochodowy – czy to rozwiązanie dla Ciebie?
Leasing
2025-03-26

Kredyt samochodowy – czy to rozwiązanie dla Ciebie?

Szukasz sposobu na sfinansowanie zakupu samochodu, ale nie prowadzisz działalności gospodarczej? Kredyt samochodowy to jedna z opcji, którą warto rozważyć. Jako specjalista i broker leasingowy w ClickLease, codziennie pomagam klientom znaleźć najlepsze rozwiązania finansowe.

Więcej

Kontakt

Jeśli interesuje Cię leasing, kredyt lub wynajem? Szukasz najlepszej oferty? Chcesz podzielić się uwagami dotyczącymi naszej pracy czy firmy? Wypełnij poniższy formularz. Na pewno oddzwonimy!

Siedziba ikonaClickLease Sp. z o.o.
ul. Kozielska 5
44-121 Gliwice
Tag ikonaNIP: 631-26-91-342
Tag ikonaKRS: 0000841993

Nie wiesz, która forma finansowania będzie dla Ciebie najlepsza? Potrzebujesz naszej pomocy? Nasi eksperci już na Ciebie czekają, by rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na wszystkie pytania! Zostaw nam swój numer telefonu - oddzwonimy najszybciej jak to tylko możliwe.

Formularz

Pliki cookies na clicklease.pl

Używamy plików cookies w celu zapewnienia prawidłowego działania strony internetowej zgodnie z zasadami opisanymi w naszej Polityce prywatności.

Ustawienia preferencji plików cookies:

Niezbędne, funkcjonalne cookies
Zawsze Włączone
Wydajnościowe cookies
Marketingowe cookies