Już na wstępie warto zasygnalizować, że wcześniejsza spłata leasingu jest możliwa. To oczywiste, że podczas zawierania umowy, nie da się przewidzieć wszystkich zdarzeń, jakie nastąpią w przyszłości. Wiele z nich może wymusić na firmach konieczność przedterminowego uregulowania zobowiązań wynikających z leasingu i rezygnację z przyjętego na początku harmonogramu spłaty rat.
Spis treści:
- Czy leasing można spłacić wcześniej?
- Wcześniejsza spłata leasingu – kiedy możesz z niej skorzystać?
- Spłata leasingu finansowego przed terminem
- Spłata leasingu operacyjnego przed terminem
Czy leasing można spłacić wcześniej?
Spłata leasingu przed czasem jest możliwa zarówno przy umowie leasingu operacyjnego, jak i finansowego. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na wcześniejsze spłacenie leasingu, jest zobowiązany w pierwszej kolejności uzyskać jednak zgodę leasingodawcy. Dokonanie spłaty leasingu przed terminem wymaga zatem złożenia pisemnego wniosku, zgodnie z procedurą, która powinna zostać zawarta w umowie.
Zakończenie leasingu przed terminem nakłada na leasingobiorcę obowiązek spłaty wszystkich pozostałych jeszcze do końca umowy rat, a także uregulowania innych, ewentualnych zobowiązań względem finansującego. Nie powoduje jednak żadnych negatywnych skutków podatkowych w postaci m.in. konieczności dokonywania korekt dochodów, czy też wyksięgowywania kosztów wynikających z umowy leasingu.
Pora na nowe auto? Zostaw numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie i pomożemy wybrać najlepszy leasing na samochód!
Wcześniejsza spłata leasingu – kiedy możesz z niej skorzystać?
Do wcześniejszego spłacenia leasingu mogą skłonić firmę różne zdarzenia. Będzie to zarówno poprawa sytuacji finansowej, która umożliwi szybszą spłatę zobowiązania, jak i zmieniające się potrzeby, w wyniku czego przedmiot umowy leasingu przestaje być niezbędny w prowadzonej działalności lub też firma pilnie potrzebuje lepszego, nowocześniejszego sprzętu.
Spłata leasingu przed czasem nie jest natomiast jedynym ze sposobów zakończenia umowy leasingu. Należy bowiem pamiętać, że przedterminowe uregulowanie rat nie w każdym przypadku będzie dla firmy opłacalne. Alternatywę może stanowić w szczególności cesja leasingu, czyli wstąpienie w miejsce dotychczasowego leasingobiorcy nowego podmiotu, bez jednoczesnej zmiany głównych postanowień umownych. Na cesję przedsiębiorcy decydują się przede wszystkim wtedy, gdy leasingowany przedmiot przestaje być już im potrzebny.
Spłata leasingu finansowego przed terminem
Wcześniejsze spłacenie leasingu finansowego nie jest najczęściej procesem skomplikowanym. Z reguły leasingobiorca może zdecydować się na przedterminową spłatę w dowolnym momencie. Oczywiście po uprzednim poinformowaniu o tym finansującego i otrzymaniu jego zgody. Niektórzy leasingodawcy mogą jednak wprowadzać w umowie pewne ograniczenia, które przykładowo zabraniają rozwiązywania umowy wcześniej niż przed upływem określonego czasu. W każdym przypadku warto dlatego dokładnie zapoznać się z jej postanowieniami. Przedterminowe rozwiązanie umowy leasingu finansowego wymaga ze strony korzystającego uiszczenia na rzecz finansującego kwoty w wysokości pozostałych jeszcze do spłaty rat. Niektóre firmy leasingowe obarczają także korzystających dodatkowymi opłatami za przedwczesny wykup.
Spłata leasingu operacyjnego przed terminem
Wcześniejsza spłata leasingu wygląda nieco inaczej w odniesieniu do leasingu operacyjnego. Z tego też względu wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy można wcześniej spłacić leasing operacyjny oraz, czy jest to w ogóle opłacalne?
Mówiąc o przedterminowej spłacie tego rodzaju umowy, należy wziąć pod uwagę czas, jaki upłynął od jej zawarcia oraz to, czy chcesz następnie wykupić użytkowany przedmiot. Najczęściej wskazuje się w tym miejscu, że aby wcześniejsza spłata leasingu operacyjnego była opłacalna i korzystna, powinna nastąpić po upływie co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji. W przypadku samochodów osobowych okres ten wynosi 2 lata. Rozwiązanie umowy leasingu operacyjnego po upływie tego okresu pozwala na korzystny wykup przedmiotu umowy w kwocie, która odpowiada wartości zdyskontowanych przyszłych rat powiększonych o cenę wykupu ustaloną w umowie. W przypadku wcześniejszego wypowiedzenia umowy przed upływem co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji danego środka trwałego wykup będzie mógł nastąpić tylko po cenie rynkowej, na podstawie wyceny dokonanej przez rzeczoznawcę.
Należy także pamiętać, że na skrócenie okresu amortyzacji leasingu nieprzychylnie mogą zapatrywać się urzędy skarbowe, traktując to jako powód do zakwestionowania uwzględnianych w kosztach uzyskania przychodu rat leasingowych.