Wady przedmiotu leasingu

Wady przedmiotu leasingu
Porady
2022-05-27
Mariusz Dobosz Założyciel ClickLease
Autor:Mariusz Dobosz
Mariusz Dobosz Założyciel ClickLease
Autor

Mariusz Dobosz

CEO & Founder Clicklease.pl


Założyciel ClickLease.pl, ekspert leasingu z ponad 12-letnim doświadczeniem, wspierający MŚP w rozwoju poprzez dopasowane rozwiązania finansowe.


Dowiedz się więcej o autorze artykułu

Wady fizyczne mogą dotknąć każdą rzecz, również tę, która ma stać się przedmiotem umowy leasingu. Przyczyny ich powstawania bywają różne. Najczęściej nieprawidłowości te wynikają z błędów produkcyjnych. Część z nich da się wykryć od razu, z kolei pozostałe dopiero po czasie. W niektórych przypadkach wady mogą pojawić się także na skutek m.in. niewłaściwego sposobu transportu, montażu lub uruchomienia. Jeżeli właśnie zastanawiasz się nad leasingiem, wiedza o tym, kto odpowiada za takie wady i co należy zrobić w momencie ich wykrycia, będzie Ci niezbędna, aby w spokoju korzystać z finansowanego środka trwałego!

Wspominaliśmy już niejednokrotnie, że zakres odpowiedzialności stron, a także ich szczegółowe prawa i obowiązki zawsze ustala się w umowie leasingu i Ogólnych Warunkach Umowy. Należy przy tym pamiętać, że najważniejsze cechy takiej umowy oraz jej ramy są natomiast wyznaczane przez przepisy kodeksu cywilnego (art. 7091 – 70918). To również w tym miejscu znajdziesz regulacje odnoszące się bezpośrednio do odpowiedzialności za wady rzeczy.

Kiedy rzecz fizyczna ma wady?

W rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego (art. 5561), wada fizyczna polega na niezgodności stanu rzeczy sprzedanej z umową. Niezgodność ta może dotyczyć w szczególności:

  • Braku właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel wskazany w umowie lub wynikający z okoliczności, czy przeznaczenia,
  • Braku właściwości, o których sprzedawca zapewniał kupującego (m.in. przedstawiając wzór, próbkę),
  • Nieprzydatności do celu, do jakiego kupujący chciał używać rzeczy, gdy poinformował on o nim sprzedawcę w chwili zawarcia umowy, a sprzedawca ten nie zgłosił zastrzeżenia,
  • Wydania kupującemu rzeczy w stanie niezupełnym.

Rzecz będzie mieć również wadę wtedy, gdy zostanie zamontowana lub uruchomiona przez sprzedawcę lub osobę trzecią, za którą ponosi on odpowiedzialność, a nawet kupującego, który postąpił zgodnie z otrzymaną instrukcją.

Odpowiedzialność finansującego za wady rzeczy

Pierwszym przepisem, który odwołuje się do stanu rzeczy będącej przedmiotem umowy leasingu, jest art. 7094 § 1 i 2. Leasingodawca (finansujący) jest zobowiązany wydać leasingobiorcy (korzystającemu) rzecz w takim stanie, w jakim znajdowała się ona w chwili, w której finansujący otrzymał ją od zbywcy.

Co ważne, finansujący nie ponosi w tym miejscu odpowiedzialności wobec korzystającego za przydatność rzeczy do umówionego użytku. To leasingobiorca sam wybiera przedmiot, jaki chciałaby, aby został sfinansowany przez firmę leasingową, a także jego dostawcę. Rolą finansującego nie jest zatem ocena i sprawdzanie, czy przykładowo samochód typu Y będzie odpowiedni i wystarczający do rodzaju, specyfiki działalności leasingobiorcy i jego potrzeb.

Pora na nowe auto? Zostaw numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie i pomożemy wybrać najlepszy leasing na samochód!

Mimo że finansujący jest formalnym właścicielem przedmiotu, to nie on odpowiada za jego stan. Potwierdza to art. 7098 § 1, który jasno wskazuje, że  finansujący nie odpowiada wobec korzystającego za wady rzeczy. Wyjątek stanowi sytuacja, w której wady te powstały na skutek okoliczności, za które leasingodawca ponosi odpowiedzialność. Praktyka pokazuje jednak, że nie są to zdarzenia częste. Przykładem może być uszkodzenie przedmiotu podczas transportu, który w całości organizował finansujący (wybierał przewoźnika, sposób przewozu, zabezpieczenia itp.).

Uprawnienia i obowiązki korzystającego a wady rzeczy – jak powinien zachować się korzystający?

W momencie zawarcia umowy pomiędzy finansującym a zbywcą, na korzystającego (leasingobiorcę) przechodzą uprawnienia z tytułu wady rzeczy przysługujące finansującemu względem zbywcy, poza uprawnieniem do odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą (art. 7098 § 2). Oznacza to, że to właśnie korzystający może występować z żądaniem: naprawy rzeczy, jej wymiany na wolną od wad lub obniżenia ceny. Swoje roszczenia powinien kierować jednak nie do firmy leasingowej, a samego dostawcy.

W przypadku wykrycia wad leasingobiorca może skorzystać zarówno z ustawowej rękojmi, która przysługuje kupującemu względem sprzedawcy, jak i z gwarancji jakości udzielanej przez samego producenta. Warto w tym miejscu upewnić się, czy przypadkiem zbywca w umowie z firmą leasingową nie wyłączył jednak swojej odpowiedzialności z tytułu rękojmi oraz, czy producent faktycznie udzielił gwarancji na finansowany przedmiot.

Należy ponadto pamiętać, że mimo możliwości skorzystania z rękojmi i uprawnień z niej przysługujących, na korzystającym będącym przedsiębiorcą spoczywają także pewne obowiązki. To w szczególności konieczność zachowania należytej staranności przy wyborze przedmiotu leasingu i jego dostawcy. Przejawi się ona m.in. w dokładnym sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu, jego dokumentacji, czy wiarygodności kontrahenta. Leasingobiorca powinien interesować się stanem rzeczy nie tylko przy jej wyborze, ale i przez cały okres użytkowania. Gdy zauważy jakiekolwiek wady, jest natomiast zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia o nich zbywcy. Wskazuje na to art. 563 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym przy sprzedaży między przedsiębiorcami, kupujący traci uprawnienia z tytułu rękojmi, jeżeli nie zbadał rzeczy, a także nie zawiadomił niezwłocznie sprzedawcy o wadzie.

Wady przedmiotu umowy a obowiązek płacenia rat

Czy wykrycie wady przedmiotu umowy zwalnia leasingobiorcę z obowiązku płacenia rat? Niestety korzystający powinien mieć świadomość tego, że w takiej sytuacji mimo realizowania praw z tytułu rękojmi lub korzystania z gwarancji, jest on nadal zobowiązany do wywiązywania się z obowiązków wynikających z umowy leasingu. Do jednych z najważniejszych należy oczywiście obowiązek płacenia rat w terminie ustalonym przez strony.

Jedynie w sytuacji, w której wada ta powstałaby w okresie, kiedy przedmiot umowy byłby w posiadaniu firmy leasingowej, korzystający może żądać wtedy obniżenia wysokości rat w czasie trwania wady. Tak jak zaznaczyliśmy na początku, takie sytuacje są raczej rzadkością.

Wady przedmiotu umowy leasingu a odstąpienie od umowy

Korzystający poza naprawą rzeczy, jej wymianą lub obniżeniem ceny, ma również jeszcze jedno roszczenie z powodu wad rzeczy. Może żądać odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą, jeżeli uprawnienie finansującego do odstąpienia wynika z przepisów prawa lub umowy ze zbywcą (art. 7098 § 4). Bez zgłoszenia takiego żądania finansujący nie może jednak zdecydować się samodzielnie na taki krok. W tym miejscu korzystający powinien pamiętać także o treści art. 560 § 4 kodeksu cywilnego, który zezwala na odstąpienie od umowy przez kupującego tylko wtedy, gdy wada jest istotna. W praktyce z tego rodzaju żądaniem występuje się najczęściej w momencie, w którym nie udało się zrealizować wcześniejszych roszczeń, tj. naprawy lub wymiany wadliwego przedmiotu.

W sytuacji, w której finansujący odstąpi od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy, umowa leasingu wygasa. Przypominamy również, że finansujący może żądać wtedy od korzystającego natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i wygaśnięcia umowy leasingu oraz umowy ze zbywcą.

Autor artykułu

Mariusz Dobosz

Jako założyciel ClickLease.pl, specjalizuję się w finansowaniu i leasingu dla przedsiębiorstw MŚP. Z ponad 12-letnim doświadczeniem pomagam firmom w osiąganiu ich celów, dobierając najlepsze rozwiązania finansowe.

Mariusz Dobosz Założyciel ClickLease

Masz więcej pytań? Potrzebujesz pomocy w wyborze finansowania?
Skontaktuj sie z nami już teraz!

Jestem zainteresowany

Nowości na blogu

Chcesz dowiedzieć się więcej o dostępnych formach finansowania, a także ich zaletach i wadach?
Odwiedź nasz blog i poznaj porady ekspertów!

Najlepsze firmy leasingowe na Śląsku – ranking, porównanie i poradnik dla przedsiębiorców
Ciekawostki
2025-04-01

Najlepsze firmy leasingowe na Śląsku – ranking, porównanie i poradnik dla przedsiębiorców

Którą firmę wybrać? Sprawdź nasz szczegółowy ranking 10 najlepszych firm leasingowych działających w województwie śląskim.

Boisz się opóźnień w płatnościach za leasing? Wybierz faktoring!
Leasing
2025-03-29

Boisz się opóźnień w płatnościach za leasing? Wybierz faktoring!

Opóźnienia w płatnościach to problem, który dotyka wielu przedsiębiorców. Jeśli prowadzisz firmę, to z pewnością wiesz, jak frustrujące może być czekanie na zapłatę za wykonaną usługę czy dostarczony towar przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które może pomóc Ci uniknąć problemów z płynnością finansową – faktoring.

Jak samodzielnie obliczyć całkowity koszt leasingu?
Leasing
2025-03-27

Jak samodzielnie obliczyć całkowity koszt leasingu?

Często spotykam się z sytuacją, w której przedsiębiorcy oceniają leasing wyłącznie na podstawie wysokości miesięcznej raty. To błąd, ponieważ sama rata niewiele mówi o opłacalności finansowania. Kluczowe jest zrozumienie całkowitego kosztu leasingu, czyli sumy wszystkich opłat, jakie poniesiesz w trakcie trwania umowy.

Kredyt samochodowy – czy to rozwiązanie dla Ciebie?
Leasing
2025-03-26

Kredyt samochodowy – czy to rozwiązanie dla Ciebie?

Szukasz sposobu na sfinansowanie zakupu samochodu, ale nie prowadzisz działalności gospodarczej? Kredyt samochodowy to jedna z opcji, którą warto rozważyć. Jako specjalista i broker leasingowy w ClickLease, codziennie pomagam klientom znaleźć najlepsze rozwiązania finansowe.

Więcej

Kontakt

Jeśli interesuje Cię leasing, kredyt lub wynajem? Szukasz najlepszej oferty? Chcesz podzielić się uwagami dotyczącymi naszej pracy czy firmy? Wypełnij poniższy formularz. Na pewno oddzwonimy!

Siedziba ikonaClickLease Sp. z o.o.
ul. Kozielska 5
44-121 Gliwice
Tag ikonaNIP: 631-26-91-342
Tag ikonaKRS: 0000841993

Nie wiesz, która forma finansowania będzie dla Ciebie najlepsza? Potrzebujesz naszej pomocy? Nasi eksperci już na Ciebie czekają, by rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na wszystkie pytania! Zostaw nam swój numer telefonu - oddzwonimy najszybciej jak to tylko możliwe.

Formularz

Pliki cookies na clicklease.pl

Używamy plików cookies w celu zapewnienia prawidłowego działania strony internetowej zgodnie z zasadami opisanymi w naszej Polityce prywatności.

Ustawienia preferencji plików cookies:

Niezbędne, funkcjonalne cookies
Zawsze Włączone
Wydajnościowe cookies
Marketingowe cookies