Na ile miesięcy można wziąć leasing? Ile wynosi maksymalny czas trwania umowy? Jeśli Ty również, podobnie jak wielu polskich przedsiębiorców, chcesz skorzystać z tej formy finansowania, to jedne z pytań, na które prędzej, czy później będziesz szukać odpowiedzi. Zobacz, jaki jest minimalny i maksymalny czas trwania umowy leasingu oraz od czego zależy!
Spis treści:
- Na co wpływa okres finansowania w leasingu?
- Leasing – na ile miesięcy minimalnie trzeba związać się umową?
- Leasing – na ile lat maksymalnie można związać się umową?
- Leasing – na ile w przypadku samochodu używanego?
U większości firm leasingowych maksymalny, standardowy okres finansowania to 60 miesięcy (5 lat). W ClickLease proponujemy jednak naszym klientom leasing na 72, a nawet 84 miesiące, czyli odpowiednio 6 lub 7 lat! Musisz jednak wiedzieć, że tak wydłużony harmonogram spłat nie zawsze okazuje się korzystny…
Na co wpływa okres finansowania w leasingu?
Im dłuższy okres finansowania, tym też niższe comiesięczne raty. To zasadnicza korzyść, która przemawia do większości zainteresowanych. Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że w przypadku zawarcia umowy leasingu, nie zachodzi możliwość wcześniejszej wymiany samochodu na nowy. Aby to zrobić, musisz związać się nową umową. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. O ile przy krótkim okresie finansowania nie jest to z reguły kwestią istotną, o tyle przy dłuższym może okazać się problemem. Zwłaszcza gdy potrzeby Twojej firmy szybko wzrosną i przykładowo dotychczas leasingowany samochód lub inny sprzęt nie będzie już wystarczający.
Dłuższy okres finansowania obniży zatem wprawdzie wysokość comiesięcznych rat, jednocześnie „wiążąc” Cię jednak z leasingowanym przedmiotem, jeśli nie zdecydujesz się na cesję, dzierżawę lub wcześniejszy wykup. Zaletą tego rozwiązania jest natomiast większe bezpieczeństwo i niewielkie ryzyko związane z ewentualnymi problemami z płatnościami, gdyby nagle sytuacja finansowa w Twojej firmie uległa pogorszeniu.
Nie masz czasu? Zostaw numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie i pomożemy wybrać najlepszy leasing na samochód!
Dłuższy okres finansowania ma również jeszcze jedną zaletę – niższą kwotę wykupu leasingowanego przedmiotu, często na poziomie symbolicznego 1%. Jeśli wybierzesz z kolei minimalny czas trwania leasingu, a później podejmiesz decyzję o wykupie, z reguły będzie on wynosić 16-19%.
Przy wyborze dłuższego niż standardowy okresu finansowania rekomendujemy dlatego, aby przede wszystkim zwrócić uwagę na firmę leasingową, z którą zwiążesz się umową. W ClickLease nie utrudniamy naszym klientom wcześniejszego rozwiązania umowy, gwarantując liberalne i przejrzyste zasady. Dzięki współpracy z wieloma firmami ubezpieczeniowymi jesteśmy ponadto w stanie zaoferować atrakcyjną polisę ubezpieczeniową dla starszych samochodów.

Leasing – na ile miesięcy minimalnie trzeba związać się umową?
Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki jest minimalny czas zawarcia umowy leasingu, musimy sięgnąć do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT), art. 23b ust. 1. Zgodnie z treścią tego przepisu opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio w przypadku, o którym mowa w pkt 1, koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, jeżeli:
- umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym nie jest osoba wymieniona w pkt 2, została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 5 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości;
- umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, została zawarta na czas oznaczony;
- suma ustalonych opłat w umowie leasingu, o której mowa w pkt 1 lub 2, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu.
Na minimalny okres trwania umowy leasingu wpływa zatem normatywny okres amortyzacji i obowiązujące stawki. Umowę leasingu powinno zawierać się na czas stanowiący co najmniej 40% tego okresu. W tym miejscu konieczne będzie również posiłkowanie się załącznikiem nr 1 ustawy o PIT, zawierającym wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych. Przykładowo, stawka dla samochodów osobowych (stanowiących najpopularniejszy przedmiot umowy leasingu), pojazdów ciężarowych, motocykli, czy autokarów wynosi 20%. Pełna amortyzacja nastąpi więc po upływie 5 lat (60 miesięcy). 40% normatywnego okresu amortyzacji zostanie wyliczone jako 40% z 60 miesięcy, co daje równe 24 miesiące. Minimalny okres leasingu samochodu osobowego, na jaki zezwalają przepisy podatkowe to zatem 2 lata.
Pozostałe stawki dla innych, popularnych przedmiotów branych w leasing wraz z minimalnym okresem trwania umowy wyglądają następująco:
- Sprzęt IT – stawka amortyzacji 30% (minimalny czas trwania leasingu 16 miesięcy),
- Sprzęt medyczny – stawka amortyzacji 20% (minimalny czas trwania leasingu 24 miesiące),
Naczepy, przyczepy, pojazdy specjalne, ciągniki siodłowe oraz większość maszyn i urządzeń przemysłowych, z wyjątkiem przemysłu górniczego, energetycznego i wydobywczego – stawka amortyzacji 14% (minimalny czas trwania leasingu 36 miesięcy).
Ważne! Powyższe regulacje odnoszą się jednak tylko do leasingu operacyjnego. Zawarcie umowy leasingu finansowego daje stronom większą swobodę w zakresie ustalania czasu trwania leasingu. Najczęściej jednak nie jest to okres krótszy niż 6 miesięcy.
Leasing – na ile lat maksymalnie można związać się umową?
Jak wspominaliśmy ju ż we wstępie, standardowy, maksymalny i preferowany okres trwania leasingu wynosi 5 lat, czyli 60 miesięcy. Wiele firm niechętnie finansuje samochody przez dłuższy czas, dlatego, jeśli interesuje Cię leasing na 72 lub 84 miesiące, skontaktuj się z naszymi doradcami!
Leasing – na ile w przypadku samochodu używanego?
Nieco inne zasady obowiązują, gdy rozważasz leasing samochodu używanego. Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą, stosowaną przez większość firm leasingowych, w momencie zakończenia umowy leasingu wiek samochodu używanego nie powinien przekraczać 8-10 lat. O tym, na ile będzie mogła zostać podpisana umowa, zadecyduje zatem wiek auta w chwili jej zawierania oraz indywidualna polityka wybranego finansującego. Więcej o tym, czy bardziej opłaca się wziąć w leasing samochód nowy, czy używany, przeczytasz w naszym artykule: Samochód w leasingu – nowy czy używany?