Przedsiębiorcy, którzy chcą rozwijać dziś swoją firmę, mogą skorzystać z wielu różnych form wsparcia. Pozyskanie potrzebnych funduszy bez jednoczesnego angażowania własnego kapitału jest możliwe dzięki rozwiązaniom takim jak w szczególności leasing oraz pożyczka leasingowa. Czym charakteryzują się te formy finansowania? Kto może się o nie ubiegać i w jakich sytuacjach będą rekomendowane? Jeżeli chcesz zainwestować w rozwój firmy, sprawdź, czy lepszy będzie dla Ciebie leasing, czy pożyczka leasingowa!
Pomiędzy pożyczką leasingową a leasingiem nie możemy postawić oczywiście znaku równości, jednak mimo to produkty te mają ze sobą wiele wspólnego. Zarówno pożyczka, jak i leasing są udzielane przez firmy leasingowe, a nie banki. Mogą ponadto zostać przyznane wyłącznie na finansowanie środków trwałych związanych z prowadzoną działalnością. Oznacza to, że nie otrzymasz ich na cele konsumpcyjne, wynikające z Twoich prywatnych potrzeb. Pożyczkę i leasing łączą także mniej skomplikowane i rygorystyczne warunki, jakich należy dopełnić, aby móc ubiegać się o jedną z tych form finansowania. Firmy leasingowe w wielu przypadkach dopuszczają możliwość skorzystania z uproszczonych procedur przy minimum wymaganych formalności.
Pożyczka leasingowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Pożyczka leasingowa jest rozwiązaniem stosunkowo nowym, swoimi cechami w pewnym zakresie przypominającym kredyt bankowy, a częściowo także i leasing. To jedna z form wsparcia, która pozwala przedsiębiorcom rozwijać i inwestować w swój biznes bez konieczności angażowania własnych środków.
Czym się charakteryzuje? Jak zostało już wspomniane, jeżeli chcesz otrzymać pożyczkę leasingową, musisz udać się nie do banku, a firmy leasingowej. Podobnie jak w przypadku kredytu, pożyczce leasingowej towarzyszą odsetki od zaciągniętego zobowiązania, które możesz następnie uwzględnić w kosztach prowadzonej działalności. W odróżnieniu od leasingobiorcy pożyczkobiorca od samego początku zawarcia umowy staje się właścicielem finansowanego środka trwałego. Ma przez to możliwość dowolnego rozdysponowywania przedmiotem, dokonywania jego ulepszeń, napraw, modernizacji bez potrzeby uzyskiwania zgody osoby trzeciej (finansującego). Nie musi również wnosić żadnego wkładu własnego (opłaty wstępnej), który jest wymagany przy umowie leasingu.
Pora na nowe auto? Zostaw numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie i pomożemy wybrać najlepszą pożyczę leasingową!
Co może być jej przedmiotem? Pożyczkę leasingową udziela się najczęściej na finansowanie środków trwałych takich jak samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe, busy, maszyny rolnicze, sprzęt IT, medyczny, budowlany, leśny. W związku z tym, że jej przedmiotem mogą być wyłącznie środki trwałe, pożyczka leasingowa nie zostanie natomiast przyznana na m.in. remont budynku, lokalu, dokonanie adaptacji pomieszczenia, czy naprawę urządzenia.
Dla kogo? Na pożyczkę leasingową decydują się przede wszystkim przedsiębiorcy niebędący płatnikami VAT, a także ci, którzy chcą skorzystać z dotacji unijnych.
Na jak długo? Przepisy prawa nie przewidują żadnych ograniczeń dotyczących czasu, na jaki powinna zostać zawarta umowa pożyczki. Pożyczkobiorca może dlatego zdecydować się zarówno na rozłożenie rat w czasie, jak i wybrać krótki okres finansowania, w zależności od swoich indywidualnych możliwości i potrzeb.
Jakie daje korzyści?
- Dostęp do mniej skomplikowanych i restrykcyjnych procedur niż w przypadku kredytu bankowego,
- Pożyczkobiorca od początku trwania umowy jest jedynym właścicielem środka trwałego,
- Brak ograniczeń czasowych dotyczących czasu trwania umowy,
- Brak wymagań dotyczących wkładu własnego,
- Możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych oraz uwzględniania w kosztach firmowych wydatków eksploatacyjnych i odsetek od zaciągniętego zobowiązania,
- Raty pożyczki nie są powiększane o wartość podatku VAT,
- Swoboda w zakresie przeprowadzania napraw, modernizacji, unowocześniania środka trwałego.
Leasing czy pożyczka leasingowa?
Zastanawiając się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie leasing, czy pożyczka leasingowa, musisz pamiętać o dwóch rodzajach leasingu – operacyjnym i finansowym. Szerzej pisaliśmy o nich w jednym z wcześniejszych artykułów, dlatego dziś jedynie pokrótce przypomnimy ich najważniejsze cechy.
Leasing to rozwiązanie korzystne przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy są płatnikami VAT, chcą skorzystać z licznych korzyści podatkowych i jednocześnie zachować zdolność kredytową. W odróżnieniu od pożyczki umowa leasingu nie wpływa bowiem na zdolność kredytową. Leasing warto rozważyć również wtedy, gdy z różnych powodów chcesz odliczyć VAT jednorazowo, już na początku zawarcia umowy. Taką możliwość daje ci jednak wyłącznie leasing finansowy.
Różnice między leasingiem a pożyczką dotyczą kilku głównych aspektów. Pierwszym z nich jest czas trwania umowy. Wprawdzie leasing finansowy, podobnie jak pożyczka, mogą zostać zawarte z reguły na dowolny okres, takiej swobody nie mają leasingobiorcy, którzy zdecydowali się na leasing operacyjny. W tym przypadku czas trwania umowy nie może być przeważnie krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji.
Umowa leasingu nie czyni Cię ponadto właścicielem finansowanego przedmiotu. Oznacza to, że jakakolwiek ingerencja w środek trwały wymaga najczęściej zgody finansującego, a niezastosowanie się do tego przepisu może stać się przesłanką do rozwiązania umowy. Nieco inaczej w zakresie „własności” wygląda tu sytuacja leasingobiorcy w leasingu finansowym. Może on m.in. tak jak pożyczkobiorca dokonywać odpisów amortyzacyjnych, a po zapłacie ostatniej raty automatycznie staje się właścicielem przedmiotu umowy. W leasingu operacyjnym odpisów dokonuje tylko firma leasingowa (finansujący), a korzystający nabywa środek na własność dopiero po jego wykupie.
Dla leasingobiorców kosztami uzyskania przychodu są natomiast wydatki eksploatacyjne, wysokość comiesięcznych rat (kapitałowa i odsetkowa lub tylko odsetkowa), opłata wstępna, czy ewentualne prowizje. Przy pożyczce leasingowej wysokość spłacanych rat nie klasyfikuje się z kolei jako koszt podatkowy. Są nim wyłącznie wspomniane już odsetki i wydatki związane z eksploatacją środka trwałego.