Leasing i kredyt są dzisiaj dwiema najpopularniejszymi formami finansowania środków trwałych. Którą z nich jednak wybrać, w sytuacji, w której nie mamy wystarczającego kapitału, potrzebnego na rozwój prowadzonej działalności? Co będzie bardziej opłacalne dla naszej firmy?
W ostatnich latach przedsiębiorcy bardzo chętnie korzystają z licznych udogodnień, jakie daje im w szczególności leasing. Uproszczone formalności i procedury, krótszy czas oczekiwania na decyzję oraz atrakcyjne, indywidualne warunki finansowania to tylko niektóre z oferowanych korzyści. W pewnych przypadkach to jednak nie leasing, a kredyt bankowy może okazać się lepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy. Wszystko zależeć będzie w tym miejscu od m.in. celu inwestycji, branży, wielkości firmy i posiadanych przez nią środków.
Czym jest leasing?
W umowie leasingu finansujący (leasingodawca, firma leasingowa) oddaje przedmiot umowy do użytkowania korzystającemu (leasingobiorcy) na czas określony. W zamian korzystający zobowiązuje się do opłacania ustalonych w umowie rat.
Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na leasing operacyjny, może wykupić na własność przedmiot umowy po zakończeniu okresu, na jaki została ona zawarta. Inaczej sytuacja wygląda natomiast przy leasingu finansowym, w którym przedmiot umowy leasingu przechodzi na własność leasingobiorcy automatycznie, po zapłacie ostatniej raty.
Czym jest kredyt?
Umowa kredytu jest zawierana pomiędzy bankiem a kredytobiorcą. Bank udostępnia kredytobiorcy określoną sumę pieniężną, przeznaczoną na wskazany przez niego cel. Tę kwotę, powiększoną o odsetki bankowe i prowizje kredytobiorca jest następnie zobowiązany zwrócić bankowi w określonym w umowie czasie. Środki pieniężne udostępnione przez kredytodawcę są przekazywane w taki sposób i w takim czasie, jakie strony uzgodniły w umowie. Należy pamiętać, że podpisanie umowy kredytu nie jest równoznaczne z natychmiastowym otrzymaniem środków. W zależności od celu inwestycyjnego musimy spełnić szereg dodatkowych formalności i przedstawić bankowi liczne dokumenty.
Zalety leasingu
W odróżnieniu od umowy kredytu leasing to o wiele przystępniejsza, łatwiejsza w uzyskaniu forma finansowania. Do niekwestionowanych zalet leasingu należy zaliczyć:
- Możliwość skorzystania z uproszczonych procedur
- Mniejsze formalności i wymagania
- Indywidualne warunki finansowania
- Elastyczny harmonogram spłaty rat
- Krótki czas oczekiwania na decyzję – decyzja nawet tego samego dnia, w kilka minut
- Dodatkowe usługi w ramach zawieranej umowy – np. ubezpieczenia, serwis samochodu
Leasing i kredyt – finansowanie
W umowie leasingu firma leasingowa pełni najczęściej rolę pośrednika. Aby oddać korzystającemu określony przedmiot w użytkowanie, musi najpierw sama nabyć go na własność od zbywcy. Na ten cel pożycza więc pieniądze od banku. Możemy dlatego spotkać się z opiniami, że taka procedura przekłada się ostatecznie na wysokość oferty leasingowej. Praktyka pokazuje jednak co innego. Zastosowanie takich mechanizmów w rzeczywistości nie powoduje wyższych kosztów dla leasingobiorcy.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku banków, które stosują swoje własne polityki i strategie marżowe. Są one uwarunkowane wieloma czynnikami. Należy do nich m.in. rodzaj udzielanego kredytu, sposób zabezpieczenia, czy indywidualna sytuacja finansowa kredytobiorcy. Przeważnie okazuje się, że finalnie to kredyt jest rozwiązaniem droższym.
Warto również pamiętać, że firmy leasingowe oferują większe możliwości w zakresie prowadzenia ewentualnych negocjacji. Banki nie dają tutaj swoim Klientom takiej swobody. Ich oferta ma najczęściej sztywny charakter.
Pora na nowe auto? Zostaw numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie i pomożemy wybrać najlepszy leasing na samochód!
Leasing i kredyt – korzyści podatkowe
Mówiąc o korzyściach podatkowych, musimy rozdzielić leasing operacyjny od leasingu finansowego i kredytu bankowego. Dwa ostatnie są w tym zakresie bardzo do siebie zbliżone.
Leasingiem, który pozwoli nam odczuć korzyści podatkowe, jest właśnie leasing operacyjny. W tym przypadku w koszty uzyskania przychodu możemy wliczyć całą, comiesięczną ratę leasingową oraz opłatę wstępną, czyli tzw. czynsz inicjalny (może ona zostać ujęta jednorazowo). Ponadto, wszystkie wydatki ponoszone na eksploatację samochodu, opłaty manipulacyjne, prowizje.
W leasingu finansowym jest to z kolei jedynie odsetkowa część raty, odpisy amortyzacyjne oraz koszty związane z eksploatowaniem samochodu.
Kredyt, w tym leasing finansowy mogą zagwarantować nam w krótkim czasie korzyści podatkowe, gdy przedmiotem finansowania są przedmioty używane. W takiej sytuacji możemy zastosować amortyzację jednorazową. Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych nie jest możliwe przy leasingu operacyjnym. Zarówno jedna, jak i druga forma finansowania, pozwolą nam również na rozliczenie VAT-u z góry, od razu.
Miejmy natomiast na względzie, że zaciągnięcie umowy kredytu nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu, tj. nie prowadzi do powstania przychodu podatkowego. Oznacza to, że raty kredytowej nie uznaje się za koszt.
Leasing i kredyt – wpływ na sytuację finansową firmy
W tym przypadku po raz kolejny lepiej wypada leasing. Dlaczego? Ponieważ nie obciąża on bezpośrednio zdolności kredytowej, tak jak robi to… kredyt. Odczujemy to przede wszystkim w małych firmach.
Jeśli taka firma zechce wziąć na przykład kredyt na nowy samochód dostawczy, jednak wcześniej zaciągnęła już kredyt na lokal i sprzęt, bank może uznać, że na tę chwilę jej zdolność kredytowa nie jest wystarczająca. Sytuacja wyglądałaby jednak inaczej, gdy m.in. osprzęt zostałby wzięty w leasing.
Leasing i kredyt – rodzaj, wiek środka trwałego
Większość firm leasingowych woli finansować nowe środki trwałe. Wśród używanych znajdziemy przede wszystkim 2-, 3-, 4-letnie. W przypadku samochodów firmy leasingowe stosują ogólną zasadę, aby wiek auta używanego po zakończeniu okresu finansowania nie przekroczył 8 lat. Oczywiście są w tym zakresie wyjątki. Niektóre firmy sfinansują dla nas zatem nawet i pojazdy 10-letnie.
Bardziej liberalne zasady obowiązują natomiast w umowie kredytu. Bank nie przywiązuje większego znaczenia do tego, czy za przekazaną sumę będziemy finansować np. samochód nowy, czy 6-letni. Przeszkodą nie jest także pochodzenie określonego środka.