Jak księgować leasing samochodu osobowego w KPiR?

Jak księgować leasing samochodu osobowego w KPiR?
Porady
2022-09-27
Mariusz Dobosz Założyciel ClickLease
Autor:Mariusz Dobosz
Mariusz Dobosz Założyciel ClickLease
Autor

Mariusz Dobosz

CEO & Founder Clicklease.pl


Założyciel ClickLease.pl, ekspert leasingu z ponad 12-letnim doświadczeniem, wspierający MŚP w rozwoju poprzez dopasowane rozwiązania finansowe.


Dowiedz się więcej o autorze artykułu

Pojazd wzięty w leasing na firmę pozwala na comiesięczną optymalizację podatkową. Tu jednak pojawia się problem w postaci tego, jak księgować leasing samochodu osobowego w KPiR. Wielu przedsiębiorców na początkowym etapie nie do końca wie, jak dokonywać takich rozliczeń. Sprawdź zatem, w jaki sposób powinno się prawidłowo księgować i rozliczać faktury za leasing oraz jak odliczyć leasing od podatku!

Spis treści: 

  1. Leasing operacyjny – pośredni koszt działalności gospodarczej 
  2. Księgowanie leasingu zgodnie z metodą kasową i memoriałową 
  3. Jak księgować czynsz inicjalny?
  4. Leasing operacyjny u czynnych podatników VAT 
  5. Leasing – ile można odliczyć? 
  6. Leasing – ile w koszty u podmiotów zwolnionych z VAT?

Jeśli właśnie zastanawiasz się, jak wziąć samochód w leasing na firmę, staniesz także przed dylematem dotyczącym jego księgowania. W przypadku przedsiębiorców, którzy do prowadzenia KPiR wykorzystują księgowość online, najczęściej to system automatycznie rozlicza faktury za leasing, uwzględniając wszystkie najważniejsze zmienne. Wiedza o tym, jak księgować leasing w KPiR pozwoli Ci jednak mieć pewność odnośnie do prawidłowości dokonywanych czynności.

Leasing operacyjny – pośredni koszt działalności gospodarczej 

Leasing operacyjny jest Twoim kosztem pośrednim, co będzie mieć znaczenie dla przedsiębiorców, którzy wybrali memoriałową metodę rozliczania kosztów. Przez koszty pośrednie należy rozumieć wydatki związane z Twoją firmą, które jednocześnie nie pozostają związane w sposób bezpośredni z osiąganymi przez Ciebie przychodami. Inaczej mówiąc, są to koszty dodatkowe, których nie da się połączyć z wytwarzanym produktem.

Księgowanie leasingu zgodnie z metodą kasową i memoriałową 

Dniem poniesienia kosztu uzyskania przychodu, zgodnie z treścią art. 22 ust. 6b ustawy o PIT jest dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

W zależności od wybranej metody rozliczania kosztów – kasowej lub memoriałowej, należy pamiętać, że dla pierwszej z nich wydatki ujmuje się w roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Metoda kasowa to metoda uproszczona, przewidująca księgowanie kosztów w KPiR w dacie ich poniesienia. Nie ma przy tym znaczenia, czy dotyczą one obecnego roku, czy następnego. W tym przypadku nie wymaga się także stosowania podziału na koszty pośrednie i bezpośrednie. Do przedsiębiorców, którzy rozliczają się metodą memoriałową, zastosowanie znajdzie natomiast art. 22 ust. 5c ustawy o PIT, zgodnie z którego treścią koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą jednak okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. W metodzie kasowej księgowanie kosztów na przełomie roku odbywa się natomiast w całości w momencie ich poniesienia. 

Przechodząc do księgowania faktur za leasing w KPiR – powinno odbywać się to zgodnie z widniejącą na niej datą wystawienia, co wynika z faktu, że rozliczenie towaru następuje przeważnie na początku miesiąca, z góry.

Pora na nowe auto? Zostaw numer telefonu a oddzwonimy do Ciebie i pomożemy wybrać najlepszy leasing na samochód!

Jak księgować czynsz inicjalny?

Umowa leasingu przewiduje konieczność uiszczenia czynszu inicjalnego w określonej wysokości. Jest to opłata wstępna – bezzwrotna oraz płatna jednorazowo, która warunkuje zawarcie całej umowy. Oznacza to, że należy powiązać ją bezpośrednio z momentem zawierania umowy leasingu i w taki też sposób zaksięgować. Nie ma przy tym znaczenia, czy jako przedsiębiorca rozliczasz się metodą kasową, czy memoriałową. A zatem zaksięgowania czynszu inicjalnego należy dokonać w dacie wystawienia faktury i ująć go jednorazowo w kosztach.

Leasing operacyjny u czynnych podatników VAT 

Jeśli jesteś czynnym płatnikiem podatku VAT, to zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługuje Ci prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawo do dokonania takiego odliczenia powstaje w dacie otrzymania faktury lub w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Dla umowy leasingu, na co wskazuje art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury. Fakturę za leasing operacyjny w przypadku czynnych płatników VAT należy zaksięgować zatem jako koszt w KPiR zgodnie z datą jej wystawienia. Wprowadzenie do rejestru VAT powinno nastąpić natomiast według daty otrzymania dokumentu. 

Leasing – ile można odliczyć? 

Gdy mowa o leasingu operacyjnym, którego przedmiotem pozostaje samochód, o wysokości odliczenia podatku VAT przesądzi sposób jego wykorzystania. Jeśli korzystasz z samochodu wyłącznie w celach firmowych, związanych z prowadzoną działalnością, masz prawo do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości, czyli 100% od każdej raty leasingowej oraz jednorazowo od opłaty wstępnej. Przedsiębiorcy, którzy zadeklarowali natomiast, że będą użytkować leasingowane auto w celach mieszanych (firmowych i prywatnych), odliczają jedynie 50% podatku VAT. 

Kolejną z zasad, o jakiej nie wolno zapomnieć przy księgowaniu w KPiR umowy leasingu na samochód oraz określaniu wartości raty leasingowej, jest jego wartość i rodzaj. Przypomnijmy, że od 2019 r. dla samochodów osobowych spalinowych branych w leasing wprowadzono limit 150 tys. złotych (ew. 225 tys. złotych w przypadku elektryków). W praktyce oznacza to, że leasingując samochód o wartości powyżej 150 tys. złotych, nie możesz ująć w kosztach uzyskania przychodu kwoty, która przewyższa ten limit. Raty leasingowe rozlicza się wtedy proporcjonalnie, do wysokości 150 tys. złotych. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule: Leasing samochodu powyżej 150 tys. – wszystko, co musisz wiedzieć o kosztach w 2021 r.

Leasing – ile w koszty u podmiotów zwolnionych z VAT?

Jak wygląda księgowanie kosztów związanych z leasingiem operacyjnym u nievatowca? Podstawą dokonywania rozliczeń jest w tym przypadku art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) ustawy o PIT. Wskazuje on, że za koszt uzyskania przychodu należy uznać podatek naliczony, nawet jeżeli podatnik jest zwolniony od podatku od towarów i usług. Przedsiębiorcy korzystający z podmiotowego lub przedmiotowego zwolnienia z podatku VAT mogą zatem ujmować w KPiR wydatki ponoszone na leasing operacyjny w pełnej wartości, czyli w kwocie brutto.

Autor artykułu

Mariusz Dobosz

Jako założyciel ClickLease.pl, specjalizuję się w finansowaniu i leasingu dla przedsiębiorstw MŚP. Z ponad 12-letnim doświadczeniem pomagam firmom w osiąganiu ich celów, dobierając najlepsze rozwiązania finansowe.

Mariusz Dobosz Założyciel ClickLease

Masz więcej pytań? Potrzebujesz pomocy w wyborze finansowania?
Skontaktuj sie z nami już teraz!

Jestem zainteresowany

Nowości na blogu

Chcesz dowiedzieć się więcej o dostępnych formach finansowania, a także ich zaletach i wadach?
Odwiedź nasz blog i poznaj porady ekspertów!

Najlepsze firmy leasingowe na Śląsku – ranking, porównanie i poradnik dla przedsiębiorców
Ciekawostki
2025-04-01

Najlepsze firmy leasingowe na Śląsku – ranking, porównanie i poradnik dla przedsiębiorców

Którą firmę wybrać? Sprawdź nasz szczegółowy ranking 10 najlepszych firm leasingowych działających w województwie śląskim.

Boisz się opóźnień w płatnościach za leasing? Wybierz faktoring!
Leasing
2025-03-29

Boisz się opóźnień w płatnościach za leasing? Wybierz faktoring!

Opóźnienia w płatnościach to problem, który dotyka wielu przedsiębiorców. Jeśli prowadzisz firmę, to z pewnością wiesz, jak frustrujące może być czekanie na zapłatę za wykonaną usługę czy dostarczony towar przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które może pomóc Ci uniknąć problemów z płynnością finansową – faktoring.

Jak samodzielnie obliczyć całkowity koszt leasingu?
Leasing
2025-03-27

Jak samodzielnie obliczyć całkowity koszt leasingu?

Często spotykam się z sytuacją, w której przedsiębiorcy oceniają leasing wyłącznie na podstawie wysokości miesięcznej raty. To błąd, ponieważ sama rata niewiele mówi o opłacalności finansowania. Kluczowe jest zrozumienie całkowitego kosztu leasingu, czyli sumy wszystkich opłat, jakie poniesiesz w trakcie trwania umowy.

Kredyt samochodowy – czy to rozwiązanie dla Ciebie?
Leasing
2025-03-26

Kredyt samochodowy – czy to rozwiązanie dla Ciebie?

Szukasz sposobu na sfinansowanie zakupu samochodu, ale nie prowadzisz działalności gospodarczej? Kredyt samochodowy to jedna z opcji, którą warto rozważyć. Jako specjalista i broker leasingowy w ClickLease, codziennie pomagam klientom znaleźć najlepsze rozwiązania finansowe.

Więcej

Kontakt

Jeśli interesuje Cię leasing, kredyt lub wynajem? Szukasz najlepszej oferty? Chcesz podzielić się uwagami dotyczącymi naszej pracy czy firmy? Wypełnij poniższy formularz. Na pewno oddzwonimy!

Siedziba ikonaClickLease Sp. z o.o.
ul. Kozielska 5
44-121 Gliwice
Tag ikonaNIP: 631-26-91-342
Tag ikonaKRS: 0000841993

Nie wiesz, która forma finansowania będzie dla Ciebie najlepsza? Potrzebujesz naszej pomocy? Nasi eksperci już na Ciebie czekają, by rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na wszystkie pytania! Zostaw nam swój numer telefonu - oddzwonimy najszybciej jak to tylko możliwe.

Formularz

Pliki cookies na clicklease.pl

Używamy plików cookies w celu zapewnienia prawidłowego działania strony internetowej zgodnie z zasadami opisanymi w naszej Polityce prywatności.

Ustawienia preferencji plików cookies:

Niezbędne, funkcjonalne cookies
Zawsze Włączone
Wydajnościowe cookies
Marketingowe cookies