location

Leasing samochodu – jakie samochody możesz wziąć w leasing?

Przedmiotem umowy leasingu mogą być samochody różnego typu. Zarówno nowe, jak i używane, a także sprowadzane z zagranicy. Osobowe, dostawcze, ciężarowe, w tym ciągniki i naczepy. Niezwykle bogata i zróżnicowana oferta sprawia, że jest to rozwiązanie atrakcyjne dla różnych grup klientów. Małych, średnich i dużych firm oraz przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak również konsumentów.

Leasing to najprostszy, najszybszy i najwygodniejszy sposób na pozyskanie do swojego przedsiębiorstwa dodatkowego środka lub środków transportu. Samochód to nierzadko tzw. nasza prawa ręka. Jego brak w wielu przypadkach bywa zatem bardzo dotkliwie odczuwany. Właśnie dlatego leasing samochodu cieszy się dzisiaj tak dużą popularnością i zainteresowaniem wśród wielu firm. W zależności od rodzaju samochodu, jaki ma stać się przedmiotem umowy leasingu, korzystający powinni przygotować się na nieco odmienne wymogi formalne.

Leasing samochodu nowego

Leasing samochodów nowych lub prawie nowych to maksimum korzyści dla każdej firmy. Podpisując umowę leasingu, nabywa ona na swój użytek nowoczesny, zadbany i bezpieczny samochód wraz ze wszystkimi innowacyjnymi rozwiązaniami w nim zastosowanymi. W ramach leasingu samochodów nowych możesz wybrać auto z dowolnej półki. Zarówno niewielkie, zgrabne, miejskie, jak i luksusowe, sportowe modele najwyższej klasy. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na nowym, reprezentatywnym pojeździe, który stanie się wizytówką ich firmy. Oczywiście im droższy i lepszy samochód wybierzesz, tym też powinieneś przygotować się na wyższą, comiesięczną ratę leasingową.

Minimum formalności, krótki czas oczekiwania na decyzję oraz pełne wsparcie doświadczonych agentów pozwoli Ci cieszyć się wymarzonym samochodem zaledwie w ciągu kilku dni od podjęcia decyzji o wyborze leasingu. Pamiętaj, że leasing umożliwia wliczanie w firmowe koszty m.in. spłacane przez Ciebie w każdym miesiącu raty. To z kolei przyczyni się do obniżenia Twoich podatków.

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że finansowanie nowych samochodów odbywa się na dużo korzystniejszych i łatwiejszych dla leasingobiorcy warunkach. Właśnie dlatego takie auta są wybierane znacznie częściej.

Leasing samochodu używanego

Zdecydowana większość aut będących przedmiotem leasingu to samochody nowe oraz ok. 3- , 4-letnie. Sporą część stanowią również modele mające w granicach 4-6 lat. Leasing samochodów starszych niż 6-letnie jest możliwy, jednak w tym przypadku oferta pozostaje już nieco ograniczona. Mimo to warto mieć na względzie, że w leasing wciąż możemy wziąć samochody nawet 10-, czy 12-letnie. Finansowanie aut używanych dotyczy tylko i wyłącznie tych modeli, które są sprawne i gotowe do jazdy. Z kręgu tego wyłączone pozostają samochody powypadkowe.

Ile trwa leasing samochodu używanego?  

Decydując się na leasing samochodu używanego, możesz spotkać się z popularną i bardzo często praktykowaną zasadą, zgodnie z którą wiek auta oraz okres trwania umowy leasingu nie powinny przekroczyć określonego czasu. Jest to z reguły 8-10 lat. A zatem im starszy samochód, tym też na krócej będziesz mógł związać się umową. Przykładowo, okres leasingowania samochodów rocznych, dwuletnich lub trzyletnich wynosi maksymalnie 60 miesięcy (5 lat), natomiast pojazdów sześcioletnich tylko 24 miesiące (2 lata).

Wpłata własna przy leasingu samochodu używanego

Kolejnym wymogiem stosowanym przy leasingu samochodu używanego pozostaje wpłata własna. Jest ona wyższa niż w przypadku pojazdów nowych i wynosi z reguły 10-15% wartości auta. Jej wysokość może kształtować się oczywiście różnie. Wiele zależeć będzie tu od wieku samochodu, źródła jego pochodzenia, czy wybranej procedury leasingowej.

Kto jest dostawcą samochodów używanych oferowanych w ramach leasingu?

W związku z tym, że formalnie to leasingodawca pozostaje właścicielem samochodu używanego, jego pochodzenie ma znaczenie. Leasingodawcy dbają o to, aby dostawcami takich aut byli jedynie zaufani, sprawdzeni i wiarygodni dealerzy, którzy zajmują się takimi usługami zawodowo, a nie okazjonalnie.

Leasing samochodu używanego na fakturę VAT, VAT marża lub umowę kupna-sprzedaży

Jeśli zdecydujemy się na leasing samochodu używanego, rekomendowane jest poszukiwanie takich aut, które są sprzedawane na pełną fakturę VAT, tj. 23%. Wtedy też w jej cenie zawarty zostaje podatek, co pozwoli na jego odliczenie w wysokości 50% lub 100% w ramach leasingu operacyjnego.

Leasing samochodu z zagranicy

Jednym z przedmiotów umowy leasingu są także auta używane, sprowadzane z zagranicy. Jeśli rozważasz tę formę finansowania samochodu, musisz pamiętać, że:

  • Samochód osobowy sprowadzany z zagranicy nie powinien mieć z reguły więcej niż 10 lat – w okres ten wlicza się również okres trwania umowy leasingowej.
  • Samochód ciężarowy nie powinien mieć więcej niż lat 12 na koniec okresu trwania leasingu.
  • Najczęściej wybiera się te z aut, których przebieg wynosi max. 120 tys. km na początku trwania umowy leasingu.

Warto mieć jednak na względzie, że nie są to powszechnie obowiązujące i rygorystyczne regulacje.  Każda firma ma prawo do ustalenia tych warunków indywidualnie.

Finansowanie samochodu sprowadzanego z zagranicy może odbywać się w ramach leasingu finansowego lub operacyjnego i trwać ok. 3-5 lat.

Aby zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy w Polsce, potrzebny jest również komplet dokumentów. Należy do nich dowód rejestracyjny, dowód własności pojazdu, zaświadczenie o posiadanych badaniach technicznych, dowód potwierdzenia zapłaty lub zwolnienia z akcyzy, dowód odprawy celnej, gdy auto było sprowadzane spoza UE. Wszystkie te dokumenty muszą zostać przetłumaczone na język polski.

Leasing samochodu z zagranicy bardzo często daje dostęp do bogatszej, bardziej zróżnicowanej oferty pojazdów. W porównaniu z leasingiem samochodów niewymagających sprowadzania jest z pewnością procedurą nieco dłuższą. Pozwala jednak na nabycie wymarzonego auta w atrakcyjnej cenie. W związku z tym, że to nasz zespół zajmuje się pełną weryfikacją zagranicznych dostawców i dopełnieniem wszelkich formalności, Klienci zyskują pełną gwarancję bezpieczeństwa i wygody.