location

Leasing samochodu — na czym polega i dlaczego warto z niego skorzystać?

Osoby prowadzące własną firmę z pewnością nie potrafią wyobrazić sobie funkcjonowania bez samochodu osobowego. Co jednak zrobić, gdy nie mamy wystarczających środków na jego zakup, a perspektywa spłacania rozciągniętych w czasie rat kredytu nie napawa nas optymizmem? Rozwiązaniem jest w takim przypadku leasing samochodu! 

Leasing samochodów to forma finansowania, z której może skorzystać każdy. Zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak i małe, średnie oraz większe firmy. Do tego grona należą również konsumenci. Jeśli w tym momencie nie stać Cię na zakup nowego auta lub z różnych przyczyn jest to dla Ciebie nieopłacalne, sprawdź, jakie możliwości daje leasing.

Czym jest leasing samochodu? 

Leasing jest umową cywilnoprawną, którą regulują przepisy kodeksu cywilnego. Na jej podstawie leasingobiorca, za ustaloną opłatą (ratą leasingową) może korzystać z przedmiotu leasingu, w tym przypadku samochodu. Odbywa się to przez oznaczony czas i na określonych warunkach. Co jednak ważne, leasingobiorca nie staje się właścicielem takiego pojazdu. Przez cały okres trwania umowy pozostaje nim leasingodawca.

Tym właśnie leasing samochodu różni się od kredytu. Korzystający nie nabywa prawa własności do przedmiotu umowy. Jest jedynie jego użytkownikiem. Po upływie czasu, na jaki została zawarta umowa, może on jednak wykupić leasingowany przedmiot. Kwota takiego wykupu jest oczywiście dużo niższa niż wartość rynkowa auta. Prawo do wykupu, jak i warunki zakończenia umowy leasingu powinny zostać uregulowane w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu oraz w samej umowie.

Jeśli chcesz związać się umową leasingu, należy wspomnieć, że w odróżnieniu od firm leasingowych, nasz zespół nie pobiera żadnych dodatkowych prowizji. Jest to tzw. leasing pośredni, korzystniejszy i atrakcyjniejszy dla Klientów pod względem finansowym.

Leasing samochodów, czyli co może być przedmiotem leasingu? 

Leasing samochodów to bardzo ogólne pojęcie. Skrywa się pod nim nie tylko finansowanie aut nowych, ale również leasing samochodów używanych, czy sprowadzanych z zagranicy. Są to ponadto m.in. pojazdy ciężkie, maszyny rolnicze oraz budowlane.

Oczywiście w ramach leasingu, jako leasingobiorca możesz korzystać także z innych przedmiotów. Maszyn, sprzętu IT, czy urządzeń diagnostycznych.

Leasing samochodu na firmę — jakie warunki należy spełnić?

Warunki udzielania leasingu są ściśle powiązane z przedmiotem finansowania. Jeśli interesuje Cię np. leasing aut osobowych lub dostawczych, możesz liczyć na uproszczone warunki finansowania. Co dokładnie to oznacza? Do dokonania oceny ryzyka nie będziemy potrzebować Twoich dokumentów finansowych.

Minimalne wymogi formalne i brak konieczności udowadniania zdolności kredytowej sprawiają, że decyzję otrzymasz w bardzo krótkim czasie. Najczęściej jedynym potrzebnym dokumentem będzie Twój dowód osobisty. Oczywiście zdarzają się przypadki, w których Klient może zostać poproszony o przedstawienie dodatkowych dokumentów. Pamiętaj, że każda sytuacja jest zawsze rozpatrywana indywidualnie.

Wiemy, że wiele osób zastanawia się również, kiedy mogą ubiegać się o leasing auta. Czy jest on możliwy już na początku prowadzenia działalności? W przypadku samochodów z reguły należy udzielić odpowiedzi twierdzącej. Warto jednak mieć na względzie, że w zależności od przedmiotu leasingu, może kształtować się to odmiennie. Czasami wymagane będzie prowadzenie działalności przez okres 3-6 miesięcy lub dłużej.

Leasing samochodu i jego rodzaje 

Jeśli zastanawiasz się nad leasingiem samochodu osobowego lub dostawczego, masz kilka możliwości. Poniżej przedstawiamy główne rodzaje leasingu, z jakich możesz skorzystać.

Leasing operacyjny 

Leasing operacyjny jest najpopularniejszym rodzajem leasingu. Przy tej formie finansowania przedmiot umowy należy do składników majątkowych leasingodawcy. Korzystający może uwzględniać w kosztach uzyskania przychodu raty leasingowe oraz opłatę wstępną. Kosztami są również wszelkie wydatki związane z przedmiotem umowy. M.in. koszty paliwa, dodatkowego wyposażenia, czy przeglądu auta. Warto dodać, że do każdej raty jest już doliczany podatek VAT. Nie musisz zatem opłacać go na samym początku, tak jak ma to miejsce w leasingu finansowym. Leasing operacyjny jest najczęściej udzielany na okres 24-48 miesięcy.

Leasing finansowy

W tym przypadku przedmiot umowy leasingu jest zaliczany do Twoich składników majątkowych. To zatem Ty, jako leasingobiorca, jesteś zobowiązany do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Kosztem uzyskania przychodu przy leasingu finansowym pozostaje odsetkowa część raty, a także odpisy amortyzacyjne. Osoby, które wybierają tę formę finansowania, powinny przygotować się również na zapłatę podatku VAT. W całości, z góry — przy pierwszej racie.

Leasing All Inclusive

Leasing All Inclusive to nic innego jak wynajem długoterminowy. Pozwala na bardzo korzystnych warunkach korzystać z samochodów wyższej klasy w cenie pojazdów należących do tańszego segmentu. W leasingu All Inclusive to leasingodawca jest zobowiązany do serwisowania auta, usuwania awarii, czy wymiany opon. Musi również dostarczyć auto zastępcze, gdy będzie wymagać tego sytuacja. W ramach leasingu All Inclusive, po zakończeniu okresu, na jaki została zawarta umowa, nie jest natomiast możliwe wykupienie samochodu.

Dlaczego warto zdecydować się na leasing samochodu? 

Najważniejsze korzyści leasingu samochodów to przede wszystkim:

  • Uproszczone formalności i procedury w porównaniu do wymagań, jakie należy spełnić, ubiegając się o kredyt.
  • Krótki czas oczekiwania na decyzję.
  • Możliwość używania nowych samochodów na bardzo atrakcyjnych warunkach finansowych.
  • Szansa na prężny rozwój firmy niemalże od samego początku prowadzenia działalności.
  • Pewne, stałe, comiesięczne koszty uzyskania przychodu.

Dostęp do dodatkowych usług, np. ubezpieczenie, karta paliwowa, serwis, wymiana opon.